Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Karayollarında seyreden tüm araçların yaptırdığı, Zorunlu Trafik Sigortası adından da anlaşılacağı suretiyle trafiğe çıkacak araçlara yaptırılması koşul koşulan bir sigorta çeşididir. Kasko kişinin isteğine bağlı bir sigortayken, Zorunlu Trafik Sigortası Karayolları Trafik Kanunu tarafınca yaptırılması mecburi koşulmuş bir sigorta çeşididir. Zorunlu Trafik Sigortası bir kaza sonucu karşı tarafta oluşabilecek fiziki ve maddi zararları güvence altına almakla mesuldür. Bu anlama gelir ki Zorunlu Trafik Sigortası bir kaza anında kişinin maddi hasarlarını karşılamaktan ziyade karşı tarafın karşılaşacağı her türlü hasar ve bedeni zararları karşılar. Burada bahsi geçen fiziki yada bedeni zarar sonucu çıkan masraflardan kasıt yaralanmalarda ki hastane harcamaları ve can kaybı durumlarında da ölenin yakınlarına verilmesi ihtiyaç duyulan miktardır. Ek olarak mahkeme giderleri, avukatlık tutarı ve buna benzer prosedür giderleri de tazminat kapsamındadır. Kaza sonucu bu süreçte kazanabileceği gelirinden yoksun kalmış olarak mağdur olan karşı tarafın geliri de bu tazminat içine dâhildir.

Zorunlu Trafik Sigortası her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Süresi dolan yada bu sigortayı yaptırmayan araçlar bağlanarak trafik şube otoparkına çekilir. Aracın otoparka çekilmesiyle beraber aracı oradan çıkarmak için bir ekip prosedürler gereklidir. Bu süreç yoğun ve oldukça masraflıdır. Aracın otoparktan çıkartılıp trafiğe çıkış izninin alınabilmesi için Zorunlu Trafik Sigortasının muhakkak yaptırılması gerekmektedir. Bunun yanında da sigorta şirketleri ve karayollarının talep edeceği belirli birçok belge talepleri de olacaktır. Bu tarz şeyleri temin edip aracın trafiğe çıkış izni alındığında bile ilk olarak vasıta sigortasız trafikte bulunmuş olduğu için belli bir tutarda da ceza ödenecektir. Otoparkta kalmış olduğu süre içinde de günlük bir ödeme de ek olarak otoparka yapılmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanacak olan harcamalar tazminat adı altında değişimler göstermektedir. Can kaybı olması, yaralı durumları yada salt maddi hasarlar olması ödenecek rakamlarda farklılık göstereceğinden her yıl ödenecek primlerde bununla paralel olarak değişecektir.

Zorunlu Trafik Sigortası Karayolları Trafik Kanunu’nun belirlediği şartlar çerçevesinde sigorta şirketleri tarafınca sağlanır. Burada ki her sigorta şirketinin prim ödemeleri talepleri birbirlerinden farklılık gösterecektir. Bu trafik sigortası hesaplama  farklılıkları bir çok kez araçların marka modeline nazaran, hatta bazı durumlarda plakası ve kullanım amacına nazaran değişim gösterecektir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE