Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Zorlu İş Arkadaşlarıyla Nasıl Baş Edilir?

Zorlu İş Arkadaşlarıyla Nasıl Baş Edilir?

Zorlu İş Arkadaşlarıyla Nasıl Baş Edilir?

Zorlu İş Arkadaşlarıyla Nasıl Baş Edilir?

Ne kadar iyi davranırsanız davranın, iş arkadaşlarınızın da size karşı içten duygular beslediğine güvenilir olamazsınız. Hayatımızda minimum bir kez hepimizin ortamdaki her insanın sinirine dokunan yada daha kolay açıklamak gerekirse dedikoducu yada baş belası bir iş arkadaşı olmuştur. Şimdiye kadar pek oldukça sinir bozucu meslektaşla başa çıkmak zorunda kaldım ve hastalık uyandıran iş dostlarımla baş etmek için birkaç yöntem geliştirdim.

  1. İş arkadaşınızın huysuz yada kavgacı olmasına neyin sebep bulunduğunu anlamaya çalışın. Kimi zaman evde yaşanmış olan stres, insanoğlunun emek verme şeklini negatif yönde etkileyebilir. Bu durum sonrasında sinirini iş arkadaşlarından çıkarmaya çalışan birisine dönüşmesine niçin olabilir. Eğer meslektaşınızın sinirinin nereden geldiğini kavrayabilirseniz, bu durumla başa çıkmanız da kolaylaşacaktır.
  2. Ona karşı verdiğiniz tepkiyi ölçün. Bir çok süre bir duruma sinirlendiğimizde, sinirimizi durum yerine karşımızdakine yöneltiriz. Geri adım atın ve davranış biçiminizin iş arkadaşınızın size olan tutumunu etkileyip etkilemediğini anlamaya çalışın. Mesele yaratan iş arkadaşınızla çatışma noktası mevzusunda tartışmadan ilkin bir aynanın karşısına geçip ne konuşacağınızın provasını yapın. Bu şekilde yaklaşımınızın hakkaten bir çözüm yoluna varmak mı yoksa yalnız anlaşmazlığa niçin olmak amaçlı mı bulunduğunu görmüş olmuş olursunuz.
  3. Devamlı cemiyet kurallarına uyun ve iş arkadaşlarınıza size iyi mi davranılmasını istiyorsanız o şekilde davranın. Böylece ötekiler, problem yaratan bir meslektaşınızın sinirlenmesine niçin olacak bir şey yapmadığınızı ve yalnız kendi işinize baktığınızı gözlemleyebilir. Büyük olasılık, çevrenizdekilere herhangi bir düşmanlık sergilemediğinizi yada meslektaşınızın aksine el altından iş çevirmeyeceğinizi açık bir halde kanıtlamak istersiniz.
  4. Her şeyi belgelendirin. Sorunlu bir insanla uğraşırken devamlı karşınızdakinin kendi menfaatleri uğruna sizi olabildiğince fena gösterme girişiminde bulunma ihtimalini göz ardı etmeyin. Davranış ve faaliyetleriniz ile ilgili kanıtlarınızın olması, bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda sorununuzu ortadan kaldırmanızda oldukça yarar elde edecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE