Ana Sayfa / BILGI / Pratik bilgiler / Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır ?

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır ?

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır ?

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır ?

Tüm bir senenin en hususi ve en güzel sofralarından biridir yılbaşı sofrası. Sofra düzeni özenli ve pişirilen yemekler enfes olmalıdır. Yeni yılı sevdiklerinizle beraber karşılamak istiyorsanız yılbaşı sofrası hazırlarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktaları bilmeniz işinize oldukça yarayacak.

Tüm bir akşam sürecek olan bir yiyecek için hazırlık yapmak birazcık daha çok özeni gerektirmektedir. Gece yarısına kadar keyifli bir sohbetle beraber devam edecek yiyecek için birçok çeşit hazırlanmalıdır. Bu çeşitler küçük porsiyonlarda olmalı ve tabaklardaki sunumları özenli olmalıdır. Fazlaca çeşit azca porsiyonla gecenin ilerleyen saatlerinde misafirlerinizin midelerinde hastalık olmasını engellemiş olmuş olursunuz. Bu şekilde bir sofra hem varlıklı hem daha leziz görünecektir. Değişik lezzetlerin bir arada olması ise misafirlerinize hususi olduklarını hissettirecektir.

Peki, bu güzel sofranın düzeni iyi mi olmalıdır? Çeşit fazla olacağı için masaya konulacak servisler de fazla olacaktır. Bundan dolayı masaya konulmuş olan tabakların ve çatal, kaşık, bıçağın yerlerine dikkat edilmelidir. Misafirlerinize rahat hareket olanağı elde eden bir sofra düzeniniz olmalı. Saatlerce sürecek bir yiyecek esnasında misafiriniz söyleşi ederken rahat hissetmeli bunun için de ona sofrada geniş bir alan bırakmanız kafi olacaktır.

Sofra kuruldu, çeşit çeşit yemekler hazırlandı peki bu yemeklerin servis sırası iyi mi olmalı? Yılbaşı yemeğinize başlangıç ve arasıcaklarla başlamanız doğru olacaktır. Ondan sonra adı sorbe olan meyve özlerinden yapılmış daha oldukca misafirlerinizin ana yemeğin tadını daha iyi alsın diye ikram edilen soğuk dondurma verilir. Sonrasında ise ana yiyecek, tatlı ve çay,kahve servisi yapılır. Tüm yiyecek süresince içecek servisiniz devam etmelidir. İçeceklerin yemeklerinizle uygun olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Yılbaşı masası iyi mi süslenmelidir? Güzel pişmiş iç pilavlı bir hindi, mükemmel sütlü tatlılar ve çeşit çeşit mezelerle oluşturulmuş bir sofranın süslenmesi yemeğinizi iki kat daha şık ve güzel kılacaktır. Bu süslemeler için ilk olarak renkleri dikkat çeken tabak altlıkları kullanmalısınız. Yılbaşını anımsatacak takıları da kullanabilirsiniz. Örneğin küçük çamlar, kar taneleri, küçük armağan paketleri benzer biçimde. Masa süslemenizi fazla abartmanız uygun olmaz, yemeğin ilerleyen saatlerinde karışıklığa niçin olabilir. Bu yüzden yiyecek odanızı süslemeniz daha doğru olacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!