Ana Sayfa / BILGI / Bakım & Tamirat / Yan Keski Nasıl Kullanılır?

Yan Keski Nasıl Kullanılır?

Yan Keski Nasıl Kullanılır?

Yan Keski Nasıl Kullanılır?

Yan keski; tel, kablo ve benzeri şeyler kesmeye yarayan alettir, bazı pense ağızlarının alt kısmında da bulunabilir ve çeşitli boyutlarda üretilir.

Yan keski genel anlamda elektiriçilerin kullandığı bir el aletidir, fakat bu tür elektirik işleriyle alakası olan öteki meslek dallarında çalışan kişiler de yan keskiyi kullanır. Yukarı da yazdığımız şeklinde yan keski genel anlamda tel ya da kablo kesme, kablo haricinde ki plastik kaplamayı soymaya yarayan, yerine bakılırsa kablo birleştirme işlemlerinde de kullanılan bir alettir. Bunların haricinde yerinden sökemediğimiz vida, çivi, tel ve benzeri şeyleri de bulunmuş olduğu yerden kesip atmamıza kimi zaman de yaptığımız bir işte elimizin uzanamadığı yerlerde ki bir şeyi tutmamıza destek sağlar.

Yan keskiyle kablo soyarken daha rahat soyabilmek için kabloyu yeterince sıkıştırdıktan sonrasında, alt tarafta kalan kısmı değil üstte ki yerden birazcık daha bastırıp, kablonun bittiği yöne doğru çekmeliyiz. Böylece kablonun dışındaki plastik kaplamayı kabloya zarar vermeden almış oluruz. Kablo ve tel soyarken de her iki tarafı da kesmek istediğimiz noktaya tıpkı makas kullanır şeklinde sonuna kadar bastırıp kabloyu keseriz. Bu işi yaparken dikkatli olmamız ihtiyaç duyulan mevzu, var ise etrafımızda ki insanlara ya da kendimize, kestiğimiz kablo ya da tel parçalarının sıçramasını önlemeliyiz.

Yan keskinin de pense de olduğu şeklinde bir fazlaca boyutu vardır, kullanılan boyutlar meydana getirilen işe bakılırsa değişim izah edebilir. Büyük yan keskileri çoğunlukla daha ustalaşmış işler icra eden kişiler kullanır. Eğer siz evde kullanmak istiyorsanız ufak boy bir yan keski işinizi görecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE