Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / Verimli Takım Çalışması Stratejileri

Verimli Takım Çalışması Stratejileri

Verimli Takım Çalışması Stratejileri

Verimli Takım Çalışması Stratejileri

İş yerinde bir takımda çalışan her ferdin bilincinde olarak ya da olmadan kendine ilişkin rolleri vardır. Kimisi önder olmayı severken kimisi daha eylemsiz kalmayı seçebilir. Başarı göstermiş bir ekip emek harcaması için belirli hedefler ile birlikte rol belirlemek mühim bir stratejidir.

Gruplar toplandıktan sonrasında her üyeye gruba iyi mi katılacağını mesele. Hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyulan görevleri ve sorumlulukları listeleyin. Görevlerle rollerin uyuştuğu bir kategori sıralaması yapın. Örn; Grup lideri görevlerin ilerleyişi ve bilgilerin ya da materyallerin sunulmasından mesuldür.

Kati görevlerle birleşmiş kati hedefler her ekip üyesinin kendi kişiliğine, becerilerine ve çabasına tam olarak hangi rolün uyduğunu bulmasına destek sağlar.

İletişim

  1. İletişim tüm ekip çalışmasının omurgasıdır. Eğer üyeleriniz düşüncelerini, ilerlemelerini ve fikirlerini paylaşmıyorsa başarı göstermiş bir iş beklemek imkansızdır. Takım üyeleriniz ile yazışma oluşturmak için birçok yöntem mevcuttur.
  2. Eğer ekip üyeleri aynı yerde yaşamıyorlarsa haftalık ya da haftada birkaç kez Skype, Go To Meeting ya da telefon kullanarak ilerlemeyi tartışın. Bir proje ilerlemesi raporunu inceleyip üstünden gelinmesi ihtiyaç duyulan bir sonraki şeyin ne işe yaradığını öğrenmeleri için her elemana E-Mail ile yollayın.
  3. Aynı yerde yaşayan üyeler için ise yüzyüze tanışmalar önemlidir. Her toplantıya bir proje ilerleme raporu getirin ve ekip üyelerinin ilerlemelerini rapor etmelerini isteyin. Toplantıya bir süre kısıtlaması getirin. Grupların münakaşa yaparken mevzudan sapmaları oldukça kolaydır ve bir tek kısa sürelerde görüşen takımlar için bu sinir bozucudur.  Eğer bu olursa grubu mevzuya geri odaklayın.
  4. Yazılı yazışma ise takımın bağlılığını sağlamak için başka bir yöntemdir. Haftalık notlar, bloglar ya da güncellemeler ile ekip lideri grubun ilerlemeyi takip etmesine ve düşüncelerini paylaşmalarına destek sağlar

Ödül ve Takdir

  1. İyi bir grup oluşturmanın mühim bir parçası da iyi bir işi takdir etmek ve mümkünse ödüllendirmektir. Bir okulda ekip projesi için gösterdiğiniz fazladan çaba yüksek not olarak geri döner. Bazı satış gruplerı bir sonraki görüşmede isimlerinin geçmesi ve iyi bir prim alabilmek için çabalayabilirler.  Dondurma ve pizza partileri benzer biçimde partilerde ekip üyelerinin gayretini takdir etmek ve ödüllendirmek için başka bir yoldur.
  2. Proje esnasında ekip üyelerine oldukça rahat şekilde “bravo” demek bile üyeler içinde müthiş bir motivasyon sağlar. Mesela; Takım içindeki çalışmanızın ekibi pozitif yönde yönde etkilediğine dair bir  söz duymak ekip üyelerinin moralini yükseltir ve üyeler arasındaki bağları kuvvetlendirir.

Fotoğraf: Sebastiaan ter Burg

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE