Ana Sayfa / Güvenlik / Veri ihlalinin maliyeti nedir?
guvenlik superonline eu
guvenlik superonline eu

Veri ihlalinin maliyeti nedir?

Yeni teknolojilerin iş süreçlerine daha yoğun bir halde sızmasıyla, veri koruması daha mühim bir hale gelmiştir. Bu günlerde tek bir başarı göstermiş siber hücum, bir firmanın gelirinin mühim bir kısmına mal olabilmektedir. Yeni araştırmamız, şirketlerdeki veri ihlalinin averajının $1 milyon sınırını geçtiğini tespit etmiştir.

Dünyanın her yerinde bulunan, minik işletmelerden dev şirketlere kadar çeşitli firmaların 6.000’den fazla çalışanıyla görüştük ve son iki yılda, şirket ebatlarına bakılmaksızın veri ihlali maliyetlerinin mühim seviyede arttığını öğrendik. Kuruluşlar için tek bir olayın averaj maliyeti, Mart 2017’den Şubat 2018’e kadar $1.23’e terfi etmiştir. Bu artış, 2016-2017’deki zararlardan %24, 2015-2016’daki zararlardan ise %38 oranında daha fazladır. Minik ve orta ölçekli işletmeler, her bir siber vaka başına averaj $120.000 zarar etmektedir. Bu sayı bir yıl öncesine bakılırsa $32.000 daha fazladır.

 

İhlalin bedeli

Bir siber vaka gerçekleştiği takdirde tüm ölçeklerdeki işletmeler, en oldukca parayı altyapı ve yazılımın acil olarak iyileştirilmesine harcıyorlar. Kuruluşlar için bu işin maliyeti geçen yıldan beri bir buçuk kat terfi etti ve averaj maliyet $193.000’e ulaştı. Kredi notuna zarar veren ve sigorta primi artışına sebep olan saygınlık kayıpları, $180.000 averajla ikinci sırada içeriyor. Ek olarak geç kalınmış güvenlik bilinci eğitimi de büyük oranda (averaj $137.000) para yitirilmesine niçin oluyor.

Normal olarak, vakit baskısının yanı sıra olayın tekrardan meydana gelmesini önleme isteği, modernizasyon ve güvenlik eğitiminin üst sıralarda yer almasına katkıda bulunur. Sadece geçen senenin büyük silici fena amaçlı yazılım salgınlarının (WannaCry ve ExPetr) da bu sıralamaya katkıda bulunmuş olması epey ihtimaller içindedir.

Minik ve orta ölçekli işletmeler için, üç unsurun vaka başına $15.000’e mal olarak üst sıraları paylaşmasıyla beraber, finansal sıralamalar benzer görünüyor. Minik firmalar da acil altyapı iyileştirmeleri için karşılık ödemek zorunda ve onlar da saygınlık kayıplarından dolayı sorun yaşıyor. (Minik ölçekli olmaları sebebiyle) eğitime oldukca daha azca para harcıyorlar sadece iyileşme yada adli işler için harici profesyonellerin kaynaklarından yararlanmak zorundalar.

Çağdaş işletmelerin siber tehditlere karşı tutumlarını iyi mi tekrardan tanımladıkları, savunmalarını iyi mi yaptıklarını ve güvenlikleri için ne kadar harcama yaptıklarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurarak raporumuzun tamamını indirebilirsiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!