Vekalet Nasıl İptal Edilir?

Vekalet Nasıl İptal Edilir?

 

 

 

Kişilerin normalde yalnız kendilerinin yapabilecekleri hukuki işlemleri vekalet ile bir başkasına arada hukuki ilişkiye dayanarak yaptırabilir. Genel anlamda bu kişiler avukatlar ve temsilcilerdir. Vekalet verilmesiyle vekalet alan, vekalet verenin yerine onun işlemlerini gerçekleştirir.

Vekalet verilmesi vekaletname denilen bir belgeyle gerçekleştiği benzer biçimde, vekaletin geri alınması da belli işlemlere tabidir. Vekaletnameler genel ve hususi olarak verilir. Genel vekaletnamede temsilci genel olarak tüm işlerde vekalet hakkına haiz olur. Hususi vekaletnamede ise yalnız belirli ve sınırı olan sayıda işlemler için yetkili kılınır. Vekalet iptal edilirken de bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. İptal edilen yetkiler açıkca belirtilmelidir. Vekil, vekaletnamede belirtilen yetkilerini aşarsa, yapması gerekenleri yapmazsa, dikkatsizlik gösterirse vekaleti iptal edilebilir.

  • Vekalet verme işlemleri noterde yapılır. Vekalet iptali işlemleri de bundan dolayı noterde yapılır. Vekalet verilirken süre belirtilmemişse iptali için kesinlikle bazı işlemlere gerek kalmıştır. Sadece belirli bir süre için vekalet verilmişse süre bitiminde kendiliğinden bitebileceği benzer biçimde vekaletin iptali yoluna da gidilebilir.
  • Vekaletin iptali için ilk olarak vekaletin düzenlenmiş olduğu notere gidilmelidir. Noterden alınacak azilname belgesinin vekalet verilene gönderilmesi gerekir.
  • Bu belgeyi alırken sebebi belirtilmeli ve harç miktarı yatırılmalıdır. Azilnamede vekaletin niçin geri alındığı vekile bildirilmelidir. Bundan dolayı vekil, vekaletname ile bir gerçek sahibi olur ve bu hakkı sebepsiz yere elinden alınabilir. Bunun için itiraz yolu vardır. Vekaletname sözleşmesine aykırı davranan tarafın maddi ve tinsel sonuçlarına katlanması gerekir.
  • Azil belgesi ilgili olan o yerdeki tapu ve bankalara gönderilmelidir. Yetkisiz temsile karşı bu şekilde tedbir alınmış olur.
  • Taraflar aradaki vekalet ilişkisini ortak bir halde sona erdirilmesi istenebilir. Bu durumda noterdeki azilnameye gerek kalmaz. Kendi aralarında vekaletin sona ermesi anlaşması yaparlar.
  • Yurt haricinde düzenlenmiş bir vekaletname söz konusuysa yurt dışındaki temsilciliklerde bu işlemlerin yapılması gerekir.

Vekalet verme mevzusu genel anlamda tapu ve miras işlemlerinde, avukatlık hizmetlerinde ve vasıta alım satımında ortaya çıkar. Bu mevzuda sorun yaşanmaması için yapılması ihtiyaç duyulan kesinlikle yazılı noterde bir sözleşme hazırlanmasıdır. Aynı şekilde bu sözleşmenin iptal edilmesi için resmi merci olan noterler kullanılmalıdır. Sözlü olarak yapılamaz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE