Bu konumuzda Türkiye’nin tüm yeraltı kaynakları zenginliklerine değineceğiz. Yeraltı kaynakları açısından bu kadar varlıklı olmamıza karşın acep bu kaynakları ne kadar verimli ve doğru bir halde kullanıyoruz. İşte ülkemizin tüm yeraltı kaynakları zenginlikleri hakkında detaylı data:

Türkiye Yeraltı Kaynakları
Ülkemiz çesitli yeralti kaynaklarinin olusturdugu oldukca varlıklı servetlere haiz bulunmaktadir. Bu kaynaklarin basinda; petrol, bor, toryum, altin, krom benzer biçimde madenlerimiz gelmektedir.

Türkiye maden rezervi açısından dünyanın en varlıklı ülkeleri içinde yer alırken, adeta büyük bir servetin üstünde yaşıyoruz.

MTA verilerinden derlenenbilgilere bakılırsa, Türkiye’nin karmaşık jeolojik yapısı oldukca çeşitli madenlerin ülkede olmasına olanak sağlıyor.

Türkiye yeraltı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke içinde toplam üretim kıymeti itibarıyla 28′inci, maden çeşitliliği itibariyle 10′uncu sırada içeriyor.

Türkiye başta endüstriyel ham maddeler olmak suretiyle, metalik madenler, enerji ham maddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından varlıklı bir konumda bulunuyor.

Türkiye’de günümüzde dünyada ticareti meydana getirilen 90 çeşit madenden 77′sinin varlığı Türkiye’de saptanırken, halen 60 civarında değişik maden ve mineral üretimi yapılıyor.

Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0.4′ü, endüstriyel hammadde rezervlerinin yüzde 2.5′i, kömür rezervlerinin yüzde 1′i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0.8′i Türkiye’de bulunuyor.

Madencilikle tekrardan yapılanma ve planlama dönemine geçildiğine dikkat çeken yetkililer, 2010 senesinde da maden ihracatının 10 Milyar dolar olarak hedeflendiğini kaydetti. Öteki mühim maden rezervleri şu şekilde:

Çinko-kurşun:
Türkiye’nin metal içinde ne olduğu olarak 860 bin ton kurşun, 2.3 milyon ton çinko rezervi bulunuyor.
Demir: Averaj yüzde 50-55 tenörlü işletilebilir demir rezervi toplamı 113 milyon ton dolayında bulunuyor.
Krom cevheri:Türkiye’nin krom rezervi 26 milyon ton civarında.
Bor: Türkiye 3 milyar 66 milyon ton olan bor rezervleri ile dünya bor potansiyelinin yüzde 72′sini elinde bulunduruyor.
Alüminyum: Alüminyum üretimine uygun boksit rezervi 87 milyon ton civarında bulunuyor.
Bakır: Türkiye’de toplam bakır rezervi, metal içinde ne olduğu olarak 1.5 milyon ton bakır düzeyinde bulunuyor. Ekonomik olarak değerlendirilmeyen düşük tenörlü bakır kaynakları dahil edildiğinde toplam bakır deposu metal içinde ne olduğu olarak 3.5 milyon tonu buluyor.

Trona:
Türkiye’nin Beypazarı ve Kazan yataklarıyla birlikte toplam trona rezervi 836 milyon ton düzeyinde.
Alçıtaşı: Büyük alçıtaşı potansiyeline haiz olan Türkiye’nin rezervleri tam olarak belirlenmedi. Senelik alçı taşı üretimi 3 milyon ton civarında.
Mermer ve naturel taşlar:
Türkiye’nin 80 bölgesinde 150′den fazla değişik renk, desen, ve kalitede mermer rezervleri bulunuyor. Türkiye’nin mermer potansiyelinin 5.1 milyar metreküp civarında olduğu tahmin ediliyor.
Seramik ve cam hammaddeleri:
Sektörün ana ham maddesini kuvars, kuvarsit, kuvars kumu, feldspat, kil ve kaolen oluşturuyor. Türkiye’de 89 milyon ton kaolen, 354 milyon ton seramik ve refrakter kil, 239 milyon ton feldspat, 1.3 milyar ton kuvars kumu, 2.3 milyar ton kuvars-kuvarsit potansiyeli bulunuyor.
Çimento ve öteki yapı malzemeleri: İnşaat sektöründe büyük oranda hafifçe yapı elemanı ve beton agregası olarak da kullanılan ponza potansiyeli 1.5 milyar metreküp, perlit potansiyeli ise 5.7 milyar ton düzeyinde.
Bentonit:
Türkiye’de Ankara Çankırı, Tokat, Edirne ve Ordu illerinde yoğunlaşan değişik alanlarda kullanılabilir 250 milyon ton bentonit rezervi bulunuyor.

Manyezit:
41-48 manyezit içerikli 111 milyon ton manyezit rezervi bulunuyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE