Ana Sayfa / Bilim Teknik / Türkiye’nin İlk Yerli Uydusu 2019’da Hazır Olacak
bilim teknik superonline eu
bilim teknik superonline eu

Türkiye’nin İlk Yerli Uydusu 2019’da Hazır Olacak

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik ortaklığında 11-12 Aralık 2015 tarihlerinde İstanbul Haliç Kurultay Merkezi’nde düzenlenen Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri powered by TÜRKSAT etkinliğine ilgi büyüktü. 6 bin 500 kişinin ziyaret etmiş olduğu etkinlikte 2 bin şahıs de 8 ayrı salonda düzenlenen 20’yi aşkın paneli izledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Komünikasyon Bakanı Binali Yıldırım, Bilim Teknoloji ve Endüstri Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın açılış törenlerini gerçekleştirdiği program birçok ilke sahne oldu. Dünyada ilk kez halka açık telekonferans ile TÜRKSAT 4B uydusundan İstanbul’da yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ankara’da bulunan TAI Uydu Kontrol Merkezi’ne canlı bağlantı gerçekleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Komünikasyon Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile kürsüden anlaşmaya vararak TÜBİTAK Uzay moderatörlüğünde üretilen 6A uydusunun bitiş tarihini 2019’un başına çekti.

 

Dev Projelerde Bitiş Zamanı Kesinleşti

Ulaştırma, Denizcilik ve Komünikasyon Bakanı Binali Yıldırım 3.Havalimanı için bitiş tarihini T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve T.C. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ortak doğum günü zamanı olan 26 Şubat 2018’e çekti. Körfez Geçiş Köprüsü’nün Nisan 2016 olan bitiş zamanı için tabliyelerin montajının Şubat 2016’da tamamlanması emirini verdi. Bakan Yıldırım, 3. Köprü için montajı tamamlanmayan 17 tabliyenin tamamlanması için Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal’a Boğaz trafiğini kapatabileceği emirini iletti.

SAHA İstanbul Yerli Uydu Parçalarına Talip Oldu

Yerli Uydu üretimi için bitirme zamanı öne çekilirken, parçaların üretimi mevzusunda Müdafa ve Havacılık Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul Başkan Yardımcısı Halil Tokel, “Uydu ve Ekosistemi: Sanayi ve Teknoloji Açısından Bakış” panelinde yapmış olduğu açıklamada “Türkiye’de 400 Bin sanayici var, biz bu sanayicilerimizin kabiliyetlerini biliyoruz. SAHA İstanbul olarak bitiş tarihinin hızlandırılması için lüzumlu parçaların üretilmesine talibiz” dedi. Etkinlikte varılan antak kalma ile TÜBİTAK Uzay, Türksat A.Ş. ve SAHA İstanbul yetkilileri Ocak ayında bir araya gelmiş olarak parçaların üretim sürecini belirleyecekler. SAHA İstanbul, TÜBİTAK Uzay ve Türksat A.Ş. içinde 200 milyon dolarlık bir yerlileşme emek vermesi yapılacağı öngörülüyor.

4.5G’de Yerli Devrim

12 Aralık Cuma günü meydana gelen “4.5G Teknolojileri ve 5G Vizyonu” panelinde sunum meydana getiren T.C. Cumhurbaşkanlığı Bilişim Başkanı Ali Taha Koç, 4.5G teknolojilerindeki yerlilik oranını deklare etti. Koç yapmış olduğu sunumda, birinci yıl yüzde 35, ikinci yıl yüzde 40, üçüncü yıl ise yüzde 45 oranında yerli katkı kullanılması zorunluluğunu frekans kullanıcılarının taşıyacağını belirtti. Ek olarak Koç, yerli katkı oranında yüzde 10 KOBİ yerlilik şartı aranacağını altını çizdi. Bu sayede bir tek frekans kullanım hakkı için 2 milyar euro karşılık ödenen 4.5 G Teknolojilerinde yerli devrim süreci başladı.

Afganistan ile e-Devlet Pazarlığı

e-Devlet Kapısı’nın yürütücüsü olan Türksat A.Ş. ile e-Devlet’ten görevli Afganistan Bakan Yardımcısı Wahabuddin Sadaat, Uydu Uzay ve Teknoloji Günleri’nde bir araya geldi. Afganistan’ın e-Devlet gereksinimleri ve Türkiye’nin sunabileceği hizmetler masaya yatırıldı. Tarafların birçok mevzuda uzlaşmaya vardığı görüşmede imzanın 2016’da atılması planlanıyor. Projenin teknik bedeli 250 milyon dolar.

Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri ABD ve Dubai yolcusu

Etkinlik Koordinatörü Hakan Kurt yapmış olduğu açıklamada, “11-12 Aralık 2015 tarihleri içinde İstanbul Haliç Kurultay Merkezi’nde düzenlenen Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri’ne 6 bin 500 ustalaşmış katıldı. Etkinlikte 400’ü aşkın ustalaşmış iş görüşmesi gerçekleştirildi. 20 internasyonal panelin düzenlenmiş olduğu etkinlikte, firmalar yeni sözleşmelere imza attı. Bu sayede Türkiye’nin stratejik sektörlerindeki enerjisini artırdığımız benzer biçimde, mevcut algıyı da başarı göstermiş bir halde yönettik.” dedi. Kurt başarı göstermiş geçen etkinliğin gelecek yıl ABD ve Dubai’de de yapılmış sonucu alındığını söylemiş oldu.

Windows Phone OS meraklısı, teknolojiyle oldukça iç içe ve en yeni haberleri sizler için yazıyor.

OnePlus’ın heyecanla beklenen yeni akıllı telefonu OnePlus 6’nın 256GB depolama alanına haiz modeline ilişkin fiyat belli oldu. Görünüşe gore OnePlus, yeni telefonunu da uygun fiyatla satışa sunacak….

Sharp, yeni akıllı telefonu Aquos S3 mini modelini çentikli ekranı ve Snapdragon 630 işlemcisi ile birlikte duyurdu.

OnePlus’ın yeni amiral gemisi telefonu OnePlus 6’ya ilişkin yeni render görüntüleri paylaşıldı.

Xiaomi, tanıtımına bir tek bir kaç gün kalan Mi Mix 2S için iki yeni tanıtım videosu paylaştı.

ZTE’nin Nubia markası, 6.01 inç Full HD+ ekran, yüz tanıma kilidi ve 4.000 mAh batarya benzer biçimde özelliklere haiz olan yeni akıllı telefonu Nubia V18’i resmi olarak duyurdu.

Samsung tarafınca geliştirilen amiral gemisi cep telefonu modeli Galaxy Note 8, bugün itibariyle BİM mağazalarında satışa çıktı. Fakat hangi mağazalarda yerini alacak?

Apple tarafınca geliştirilen yeni nesil iPhone ailesinin üretim maliyetinde yüzde 10 oranında düşüş yaşanacağı Digitimes’ın analisti Luke Lin tarafınca açıklandı.

HMD Global tarafınca geçtiğimiz ayın sonunda duyurulan Nokia 7 Plus modeline ilişkin duvar kağıtları gösterildi.

Bu yazımızda Sony Xperia XZ2 driver ve Xperia XZ2 Compact driver dosyalarını vereceğiz. Bu sayede cihazınız için lüzumlu olan sürücüleri bilgisayarınıza yükleyebileceksiniz.

Feysbuk CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica adlı veri çözümleme şirketi üstünden ortaya çıkan skandalın arkasından mühim açıklamalar yapmış oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!