Google geçtiğimiz günlerde düzenlenen Google I/O 2018 etkinliğinde sesli komut asistanı Google Asistan’ın yeni özellikleri duyurmuştu. Uzun süreden beri Türkiye’deki kullanıcılar tarafınca merakla beklenen Türkçe dil desteği için Beta programı başladı.

Google Asistan’ın Türkçe versiyonu için Google ilk adımı attı. Android ekosisteminde oldukça popüler olan ve öteki sesli asistanların en büyük rakibi olan Google Asistan’ın Türkçe dil desteği olmadığı için vatanımızda fazlaca etken kullanılmıyordu. Sesli asistan için Türkçe dil desteği kısa sürede gelecek.

Google Asistan Türkçe Beta programı için kullanıcılara davetiyeler gönderilmeye başlandı. İlk etapta belli cihazlara haiz Güvenilir Kontrol Kullanıcıları tarafınca kullanılacak olan Beta programı sonrası nihai sürüme geçilecek. Sadece Google yetkilileri son sürümün ne süre yayınlanacağı hakkında data paylaşmadılar.

Siri, Cortona, Bixby, Alexa benzer biçimde rakipleri bulunan Google Asistan’ın en büyük pozitif yanları devasa veri tabanına haiz olması. Google Asistan sesli komutla, davet yapma, sms gönderme, hava durumu bilgisi, navigasyon, tercüme, maç sonucu ve daha birçok şeyi yapabilecek.

Google Asistan, hem android hem de iOS platformunda kullanılabilecek.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE