Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Tüketici Haklarına Ne Zaman Başvurulur?

Tüketici Haklarına Ne Zaman Başvurulur?

Tüketici Haklarına Ne Zaman Başvurulur?

Tüketici Haklarına Ne Zaman Başvurulur?

Bilgili bir tüketici olmanın özellikleri içinde yer edinen malın ya da hizmetin kıymeti karşılayacak niteliklerde kaliteli, güvenli ve sıhhatli olmasına dikkat etmek önemlidir. Alınan malın ya da hizmetin belirtilen niteliklerde tam olarak karşılanamaması ya da özrü bulunması durumunda ek olarak, eğer kişiler içinde sözleşme yapılmışsa ve meydana getirilen sözleşmede haksız şartlara ilişkin maddeler söz konusuysa kişinin tüketici olarak hakkını araması söz mevzusudur.

Tüketicinin korunmasına yönelik 4077 Sayılı Kanun ile beraber kişinin hakkını araması, öteki tüketicilerin de aynı sorunları yaşamasını engelleyici kalite taşıması, ticari etik ve bilgili bir tüketimin oluşması açısından oldukça önemlidir.

Kişiler hukuki yollara başvurmadan ilkin, satıcı ya da şirket yetkilisi ile görüşme yapmalıdır. Alıcı açısından bu görüşmelerde, malın iadesi, yenisi ile değiştirilmesi, onarım edilmesi ya da özrü derecesinde değerin düşülmesi benzer biçimde seçime dayalı hakların bilinmesi ve ne olursa olsun belirtilmesi gerekir. Antak kalma sağlanamaması, karşı tarafın problemi çözmemesi ve yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmemesi durumunda ise alıcılar, mal ya da hizmetin değerine bağlı olarak öncelikli Tüketici Sorunları Yargıcı Heyetleri’ne, aksi durumlarda ise Tüketici Mahkemeleri’ne başvurmalılardır.

Iyi mi Başvurulur?

Başvurular, şikayetin konusunu içeren bir dilekçe ile beraber mala ilişkin satmaca, güvence belgesi yada sözleşme benzer biçimde belgelerle elden ya da posta yolu ile yapılabilir. Başvurunun yapılabileceği Tüketici Sorunları Yargıcı Heyetleri, ilçelerde Kaymakamlık, illerde ise Endüstri ve Tecim Müdürlüğü’nde bulunur.

Müracaat esnasında sunulacak dilekçede, mal ya da hizmetin nitelikleri ile beraber mal ya da hizmetin alındığı tarih, karşılığında ödenen meblağ belirtilmelidir. Ek olarak dilekçede, yaşanmış olan mesele yanında mesele karşısında satıcının çözüme yönelik izlediği tavır ile beraber mal ya da hizmet karşılığında iade, değişiklik benzer biçimde haklar içinde istenilen çözüm ne olursa olsun yer almalıdır. Yargıcı Heyetleri’ne sunulan dilekçelerde herhangi bir ücret ödenmemekle beraber Tüketici Mahkemeleri’nde oluşturulan davalarda da harçtan muafiyet söz mevzusudur.

Yargıcı Heyetleri’ne meydana getirilen başvurular minimum üç ay içinde sonuçlanır ve bağlayıcı niteliği bulunur. Kararın alıcının lehinde olması durumunda karşı tarafın uymaması söz mevzusu ise İcra Müdürlüğü’ne başvurulur. Bunun yanında alıcının aleyhine sonuçlanan kararlarda, tüketicilerin 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi’ne itiraz hakkı bulunur ve mahkemenin sonucu kati niteliktedir.

Tüm bu yollara başvurmadan ilkin mal ya da hizmet karşılığı belirtildiği şekilde alamamış ve çeşitli şekillerde haksızlığa uğramış tüketicilerin Tüketici Hakları Koruma Derneği’ne başvurmaları daha bilgili olarak hareket etmesi açısından önemlidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE