Ekip arkadaşı Jari-Matti Latvala ise ralli süresince başarı göstermiş bir performans çizdi ve üç etap kazanarak toplamda Toyota’nın ralliden altı etap zaferiyle ayrılmasını sağlamış oldu.

Portekiz rallisinin son günü Fafe bölgesinde meydana gelen beş kısa etapta sonrası Lappi, iyi bir performans göstererek dördüncü sırayı elde etti. Fakat Cuma gece etabında yapmış olduğu bir ihlal sebebiyle, etap bitiminde Lappi’ye 10 saniye cezası verildi, bu ceza sonrası genç pilot beşinci sıraya geriledi.

Latvala yarışa geri döndü

Cumartesi günü, orta bölümdeki etapta Toyota araçları ilk iki sırayı elde ederken, Latvala ilk sırayı ve Lappi ise ikinci sırayı almayı başardı. Şanssız bir yarış geçiren Latvala cuma günü süspansiyonuna hasar verdikten sonrasında durmak mecburiyetinde bırakılmıştı. Ralliye cumartesi günü geri dönebilen Latvala son 2 gün süresince Yaris WRC ile muhteşem bir performans ortaya koydu.

Arjantin’de ekibi adına ilk galibiyeti alan Ott Tänak ise, Perşembe gece etabını kazandıktan sonrasında Cuma gününe önder olarak başlamıştı. Sadece sabah ilk etapta viraja girerken çarptığı kayalar yüzünden radyatörü ve motoru hasar görmüş oldu. Bu istenmeyen kaza sebebiyle tekrar ralliye dönemedi.

Ekip patronu Tommi Mäkinen ise, rallinin peşinden şu değerlendirmeyi yapmış oldu: “Portekiz Rallisi’nde finişe ulaşmak pozitif yönde bir nokta. Cuma günü yaşadıklarımız tamamımız için hayal kırıklığı olmuştu fakat sonradan Jari-Matti’nin geri döndüğünü görmek ve iki günü sorunsuz atlatmamız moralimizi bir nebze olsa da yerine getirdi. Esapekka da podyum için iyi bir savaşım verdi. Genç pilotun zirveyi böylesine zorlaması harikaydı. Netice olarak Güç Etabı’ndan beş puan elde etmeyi başardık ve çabalarımızın karşılığını aldık. Genel olarak ralliye yorumlayacak olursak, bu hafta sonu yaşadıklarımızdan bazı dersler çıkarıp gelecek sefer daha kuvvetli olacağız” dedi.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı Avrupa’nın güneyinde gerçekleştirilecek. 7-10 Haziran’daki İtalya Sardunya Rallisi, süratli ve dar etaplarıyla öne çıkıyor. Yüksek hava sıcaklığı ise pilotları ve takımları en oldukca zorlayan etkenlerden biri olabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE