Ana Sayfa / BILGI / Yatırım / Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

yatirim superonline eu

Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

 

 

 

 

Yatırımcıların çeşitli sebeplerle yatırım yapmaktan çekindiği bölge ve iş kollarına yatırım yapılmasını sağlamak amacıyla devlet yatırımcılara çeşitli ekonomik kolaylıklar sağlar. Yapılacak yatırımın konusunu, miktarını, yerini ve yararlanılacak teşvikleri belirten belgeye Yatırım Teşvik Belgesi denir.

Yatırım Teşvik Belgesini alabilmek için :

  1. Yatırımcıyı temsile yetkili kişiler tarafınca imzalanmış teşvik müracaat dilekçesi
  2. Teşvik Belgesi için Iktisat Bakanlığı’ na yapılacak başvurularda 400 TL’ lik tutarın döner ana para hesabına yatırıldığına dair belge; yöresel birimlere yapılacak başvurularda 400 TL olan meblağın 100 TL’ lik kısmının döner ana paraya yatırıldığına dair belge,
  3. Yatırımcıyı temsile yetkili kişilere ilişkin noter onaylı imza sirküleri yada gerçek kişişler, kamu kurumları, ve kişi şirketleri için imza beyannamesi.Tüm sayfaları yatırımcıyı temsile yetkili şahıslar tarafınca kaşelenmiş ve imzalanmış taahhütname, yatırım informasyon formu ve makine-araç gereç listeleri
  4. Firmanın maliyet durumu, ana para miktarı, etkinlik mevzularıyla ilgili nihai durumu gösterir belge (Noter, Türkiye Tecim Sicili Gazetesi vb. onaylı)
  5. Kamu kurum ve kuruluşlar tarafınca yapılacak müracaatlar hariç olmak suretiyle yatırımcının Toplumsal Güvenlik Kurumuna ödeme zamanı gelmiş prim ve yönetimsel para cezası borcu bulunmadığına eğer bu şekilde bir borç var ise ve yapılandırıldıysa, taksitlendirildiyse ya da ertelendiyse bu işlemlere ilişkin ödemenin zamanında yapıldığına dair Toplumsal Güvenlik Kurumunun ilgili birimlerinden alınacak yazı
  6. Yatırım yapılacak etkinlik alanıyla ilgili olarak öteki kurumlardan  alınması ihtiyaç duyulan belgeler
  7. Yatırım yapılacak alan igili mevzuat gereğince ”stratejik” yatırım olarak kabul ediliyorsa etkinlik alanıyla ilgili mali, teknik, sektörel araştırma ve hesaplamaları içeren fizibilite raporu.
  8. Çevre Kanunun uygulanması izahı amacıyla çıkarılan ÇED yönetmeliğine bakılırsa yatırım etkinlik alanı ile ilgili Çevresel Tesir Değerlendirmesi Pozitif Sonucu ya da Çevresel Tesir Değerlendirmesi Lüzumlu Değildir Kararının verilmesi gerekiyorsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bu yönde alınan yazı gereklidir.

Teşvik Yatırım Belgesini almak için yukarıda sayılan belgelerle beraber Iktisat Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Ana para Genel Müdürlüğüne; durağan(durgun) yatırım tutarı 10 milyon TL’ yi aşmayan, Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında olan ve tebliğle belirlenen yatırım mevzuları için yatırımın yapılacağı mahaldeki Kalkınma Ajansları yada Endüstri Odalarına müracaat edilir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!