Ana Sayfa / BILGI / Yatırım / Swot Analizi Nasıl Yapılır?

Swot Analizi Nasıl Yapılır?

Swot Analizi Nasıl Yapılır?

Swot Analizi Nasıl Yapılır?

SWOT analizi; bir durumun kuvvetli, zayıf taraflarını, fırsatları ve tehditlerini belirlemeyi sağlar (S-W-O-T bu dört şeyin kısaltmasıdır). SWOT analizi ile problemi çözümleme edebilir ve eğer denemeye değerse istenen sonuca yetişme yolunu bulabilirsiniz.

  • Bir kağıt üstünde ya da bilgisayarınızda daireyi dörde bölün. İlk çeyreği kuvvetli yönler, ikinci çeyreği zayıf yönler, sonrasında fırsatlar ve son olarak tehditler olarak etiketleyin.
  • SWOT analizinizin kuvvetli yönler çeyreğine planınızın kuvvetli taraflarını belirleyin. Planınızın kuvvetli taraflarını yazın. Aklınıza gelebilecek her şeyi buraya yazın. İç faktörler, markanız, plan ya da ürünle ilgili olmalıdır.
  • Planınızın zayıf taraflarını SWOT analizinizin zayıf yönler çeyreği için belirleyin. Kuvvetli yönlerdeki benzer biçimde iç faktörler olmalıdır. Buraya planınızın zayıf taraflarını yazın. Dürüst olun. Hatalarınızı tanımlayabilirseniz, muhtemelen üstesinden gelebilirsiniz. SWOT analizi için, kuvvetli ve zayıf yönler zıt benzer biçimde durabilir, fakat o şekilde olmak zorunda değildir.
  • Fırsatlar çeyreği üstünde çalışın. Hangi dış faktörler fırsat haline gelebilir? Mesela, evlatların bayılacağı fakat üretilmemiş bir oyuncak mı tasarlıyorsunuz? Bu mükemmel bir fırsat. Ürününüz ya da fikrinizi gerçekleştirebilecek pozitiflere bakın.
  • Tehditler, fırsatlar benzer biçimde dış faktörlerdir. Planınızı tehdit eden ne? Yukarıdaki örneğe bağlı duracak olursak, sizinki benzer biçimde ürünlerle dolu bir market bir tehdit olabilir. Ya da benzer bir oyuncak üreten kuvvetli bir şirket tehdit oluşturabilir. Bunların hepsini ayrıntılarıyla düşünün ki nelerle karşılaşabileceğinize hazırlıklı olun ve böylece bu tehditlerden iyi mi kaçınabileceğiniz ya da üstesinden geleceğinizi çözebilirsiniz.
  • Ne yazdığınızı inceleyin. SWOT analizinizi tamamladıktan sonrasında, planınızın pozitif ve negatif yönleri, negatiflerin üstesinden gelebileceğiniz ya da bununla daha ileri gitmek istemeyeceğiniz hakkında size oldukça net bir düşünce oluşturacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!