Dizel motorlu araçların popülaritesini kaybetmeye başlaması ile hibrit ve elektrikli otomobil modelleri yaşamımıza tekrardan girmeye başladı. Renault ise bu yolda ilk hücumu icra eden markalardan biri.

Değişik karaktere haiz dış tasarım ile bizleri karşılayan Zoe, birçok yönden olduğu şeklinde burada da beklentilere yanıt veriyor. İlk olarak modelin elektrikli bulunduğunu vurgulayan mavi detaylı çekik ön far grubu ve tampon köşelerinde konumlanan gündüz LED aydınlarmaları dikkat çekiyor. Orta bölümde bulunan şarj soketi büyük Renault logosunun altında gizleniyor ve kumanda vasıtası ile açılarak otomobilin pil dolum işlemi kablo vasıtası ile gerçekleştirilebiliyor.

Profilde ise üç apılı bir hatcback görünümüne haiz olan modelin arka kapıları, cam hizasında gizlenmiş kapı kolları ile açılıyor. Kapı kollarının üstünde ise Zoe’nin tasarımcısı Jean Semeriva’nın parmak izi bulunuyor.

Önde olduğu şeklinde, kare formlu arka farlarda da mavi detaylara rastlıyoruz. Bu detaylar Zoe’nin sıradanlıktan uzak bir model olduğu mesajını veriyor. Zoe, 4084 mm uzunluğu, 1730 mm genişliği, 1562 mm yüksekliği ile B sınıfı modellere gönderme yapıyor. Yüksekliğinin getirmiş olduğu avantala ise 338 litrelik derslik standartlarının üstünde bir bagaj hacmi sunuyor.

İç mekanda mütevazi ve beyaz renkle süslenmiş ferah ve averaj boyutta bir yaşam alanı bulunuyor. Burada da boyutların getirmiş olduğu yüksek baş mesafesi konforlu bir seyahat sağlıyor. Orta bölümde bulunan dokunmatik multimeda ekranı ve klima kumandaları, ağabeyi Clio ile özdeş tasarıma haiz ve kolay kullanım sunuyor. Direksiyon arkasında bulunan ekran üstünden ise pil dolum ölçüsü, hız  ve tüketim şeklinde bilgilere erişim sağlanabiliyor. Ek olarak bu sınıfta kimi otomobilde yer almaya direksiyon yükseklik- alçaklık ayarı sunuluyor. Koltuklarda, alt kısmına yerleşirilmiş 41 kWh batarya neticesinde yükseklik-alçaklık ayarı bulunmadığını belirtelim.

Renault Zoe Z.E. 40, büyüyen Lityum-iyon pilleri ile ortalama 400 km menzi sunuyor. Kontrol sürüşümüzde ise bu mesafeyi averaj 300 km olarak yakalayabildik. Tek pedal teknolojisi ile ayağınızı gaz pedalından çektiğiizde sistem rejenerasyon yaparak batarya dolumunu sağlıyor ve böylece yokuş inişleri ve yavaşlamalarda öngörülü avranırsanız enerji elde eden sistem otomobili yavaşlatıyor. Bu sistem etken kullanıldığında fren ömrü ve sürüş mesafesi de artıyor. 92 HP güç sunan elektrik ünitesi 220 Nm tork kıymetini gaza basar basmaz ön tekerleklere aktarıyor ve ani bir hızlanma gerçekleşiyor. Orta bölümde bulunan ECO butonu ise enerji tüketim-kazanım oranını en verimli hale getiriyor. Tek oranlı otomatik vitesle kombine edilen ZOE, 13.5 saniyelik 0-100 değerine haiz. Averaj bir performans sunan otomobil dönemeç ve kıvrımlı yollarda itimat veren bir yol tutuşuna haiz. Yaygınlaşan elektrikli vasıta şarj istasyonları yardımıyla bu mevzuda asla mesele yaşamadığımızı da belirtelim. Modelin boş bataryadan tam doluma erişmesi ortalama 2,5 saat sürerken, yüzde 60’tan yüzde 100’e erişmesi ortalama 1 saat sürüyor.

Türkiye şartlarında kullanım için en uygun elektrikli otomobil olarak vasıflandırılan Renault ZOE Z.E. 40 modeli, 130 bin TL’lik fiyat etiketine haiz.

Yazı: Buğra Özkan

TEKNİK VERİLER

MOTOR: 41 kWh saf elektrikli

GÜÇ: 91bg

TORK: 220

ŞANZIMAN: CVT

MAKSİMUM HIZ: 135 km/s

0-100 KM/S: 13.5 sn

TEST TÜKETİMİ: 13 kWh/100 km

BAGAJ HACMİ: 338 lt

AĞIRLIK: 1480 kilo               

FİYAT: 130.000 TL

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE