Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Evlerin durağan(durgun) giderlerinden birisi de su faturalarıdır. Temizliğin eğer olmazsa olmazı suyun aşırı tüketimi ise hem doğaya hem de yüksek faturalarla cebimize zarar verir. Doğayı korumanın yanında su faturalarının da düşürülebilmesi için su tüketimi ile ilgili bazı önlemler alınmalıdır.

Su Faturasını Düşürmenin Yolları

  • Su faturasını düşürmek için alınması ihtiyaç duyulan birinci tedbir su tasarrufuna olanak elde eden ürünlerin tercih edilmesidir. Klozet rezervuarların azca ve fazlaca su verecek şekilde iki düğmeli olması bir tek önüne el tutulduğunda su akıtan fotoselli bataryaların kullanılması ya da batarya ve hortumlara su akışını sınırlandıran cihazların takılması su tasarrufunda fazlaca etkilidir.
  • Tuvaletlerdeki rezervuarlar tek akışlıysa ya da bu rezervuarlardan akan su daha da azaltılmak istenirse bu durumda rezervuar içine içi su dolu bir şişe doldurularak her akışta tutum sağlanabilir. Rezervuara koyulan şişe 1 litre hacminde ve günde sifon 10 kez çekiliyorsa bu şekilde ayda 300 litre su tasarrufu yapmak fazlaca kolaydır.
  • Elde bulaşık ve çamaşır yıkamak da aşırı su harcanmasına niçin olur. Çamaşır ve bulaşık yıkamada elde yıkamaya nazaran fazlaca daha azca su harcayan çamaşır ve bulaşık makineleri kullanılmalıdır. Bu makinelerin kullanımında ise makinenin tamamen dolması beklenmeli ya da bulaşık yada çamaşır yüküne nazaran kullanılacak su miktarını ayarlayabilen makineler tercih edilmelidir.
  • Suyun en fazlaca harcandığı yerlerden birisi de banyolardır. Her ne kadar keyifli olsa da küvete su doldurmak su tüketimini ciddi derecede arttırır. Bunun yerine duş almak tercih edilmelidir. Sadece su tüketimi daha da azaltılmak isteniyorsa, sıcak su bir kova içine alınmalı ve bir maşrapa yardımı ile yıkanılmalıdır. Bu yöntem ile duş almaya nazaran ciddi oranda su tasarrufu yapılabilir.
  • Banyo yapılırken kombinin suyu ısıtması uzun sürüyorsa bu durumda akan soğuk su ziyan edilmemeli, bir kova içine doldurulmalıdır. Bu su sonrasında temizlik amacıyla kullanılabilir.
  • Diş fırçalama ve tıraş olma esnasında musluklar kapalı tutulmalı ve gerektiğinde açılmalıdır. Bilhassa her gün tıraş olanların tıraş bıçaklarını temizlemek için sıcak su kabı kullanmaları, mühim derecede su tasarrufu sağlar.
  • Evimizdeki tesisatta herhangi bir kaçak olmadığından güvenli olunması da su tasarrufunda oldukça önemlidir. Bu yüzden tüm kaçaklar ve damlatan musluklar en kısa zamanda onarım ettirilmelidir. Balkon ve teras şeklinde yerlerdeki musluklardaki sızmalar ve damlamalar kolay fark edilemeyeceklerinden dolayı bu şeklinde yerlerde bulunan musluklar belirli aralıklarla denetim edilmelidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE