Ana Sayfa / Yazılım / Skype’daki güvenlik açığı, büyük tehlike saçıyor

Skype’daki güvenlik açığı, büyük tehlike saçıyor

yazilim superonline eu

Yazılım dünyasının önder adı olarak karşımıza çıkan Microsoft firmasının en oldukça tercih edilen uygulamaları içinde yer edinen Skype ciddi bir güvenlik açığı sebebiyle gündemden düşmüyor.  Fazlaca uzun olmasa da uzun bir süre öncesinde ortaya çıkan bu güvenlik açığına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkarken, firmanın niçin güvenlik açığı üstünde ivecen davranmadığı da ortaya çıkmış oldu.

Milyonlarca indirme rakamına erişen bu uygulamadaki güvenlik açığının giderilmesinde Microsoft‘un ivecen olarak davranmamasının aslolan sebebi olarak ise programı tekrardan baştan aşağıya kodlama zorunluluğu gösteriliyor. Programın tekrardan kodlanması gerektiği için ivedi etmeyen şirket, bu sorun sebebiyle şimdiden bir çok kullanıcının tepkisini üstüne çekmiş durumda.

Şirkete yakın kaynaklardan geldiği iddia edilen bilgiler ele alındığında bu hatanın ve güvenlik probleminin giderilmesi için çalışmalara başlanıldığı sadece probleminin kısa bir süre içinde giderilemeyeceği belirtiliyor.

Daha ilkin Stefan Kanthak tarafınca tespit edilerek rapor edilen bu güvenlik açığı, bilgisayarlarınıza yazılımın güncellemesi esnasında fena niyetli kişilerin DLL dosyasını yerleştirebilmesine olanak tanıyor. Fena niyetli kullanıcılar güncelleme esnasında yüklediği bu DLL dosyaları ile beraber bilgisayarınızın tüm yetkilerini elinde bulundurabiliyor.

Bazı kesimler Skype‘da görülen bu güvenlik açığının yalnız Windows işletim sistemli cihazlar için geçerli bulunduğunu iddia etsede, güvenlik uzmanları macOS ile Linux sürümlerinde de probleminin görüldüğünü belirtiliyor.

Ek olarak hali hazırda Microsoft tarafınca geliştirilen Skype mobil uygulamalarında probleminin görülmediğini belirtelim.

MesajlaşmaUygulama Android

ÜCRETSİZ

MesajlaşmaUygulama iOS

ÜCRETSİZ

Mobil teknolojiler ve GSM operatörü önde olmak suretiyle birçok teknolojik alanla ilgilenerek, sizlere en yararlı ve en güncel detayları sunmak için elimden geleni yapıyorum.

Çerçevesiz tasarıma haiz yeni amiral gemisi Xiaomi Mi Mix 2s modeli çalışır halde oldukça kısa bir videoda ortaya çıktı.

HMD Global şirketi tarafınca satın alınan Nokia’nın yeni akıllı cep telefonu 4’e ilişkin olduğu belirtilen FCC etiketi kamuoyuna sızdırıldı.

Huawei P20 Plus’ın 4000mAh kapasiteli pil ve Always On Display özelliği ile birlikte geleceği ortaya çıktı.

LG’nin 2018 amiral gemisi akıllı telefonu, 6.1 inç ekran ve Qualcomm Snapdragon 845 yonga seti ile Haziran ayında resmiyet kazanabilir.

Apple tarafınca geliştirilmekte olan iOS 12 işletim sistemi güncellemesinin tanıtılacağı WWC 2018 etkinliğinin ne süre düzenleneceği ile alakalı bilgiler sızdırıldı.

Ortaya çıkan patent belgelerine gore güvenliği ile ön plana çıkan Blackberry şirketi yeni bir kamera tasarımı için patent başvurusunda bulunmuş.

Yemeksepeti, yeni ofisi Yemeksepeti Park ile çalışanların asla çıkmak istemeyecekleri bir ofis tasarımına imza attı.

Turkcell’in en oldukça ziyaret edilen servisleri içinde yer edinen Dergilik uygulamasının artık bünyesinde mahalli gazeteleri de içereceği açıklandı.

Saat üretimin en iddialı adları içinde yer edinen Michael Kors şirketi, şık tasarımıyla dikkatleri üstüne çeken akıllı saati Sofie Pavé’in satışları vatanımızda başladı.

Kısa süre öncesinde açılışını gerçekleştiren Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi’nde, Huawei 4.5G ve 2G altyapı desteğiyle kesintisiz kontakt desteği sağlamış oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE