Sigortacılık Mezunları Ne İş Yapar?

Sigortacılık Mezunları Ne İş Yapar?

 

 

 

Üniversitelerin Sigortacılık Meslek Yüksekokullarında eğitim veren Sigortacılık kısmı mezunlarına birçok alanda iş imkanı sunar. Muhasebe dersi başta olmak suretiyle tecim hukuku, borçlar hukuku, matematik, sigorta muhasebesi ve istatistik benzer biçimde derslerin eğitimi bölüm içinde verilir.

Sigortacılık bölümünden mezun olan kişiler şirketlere bağlı olarak sigorta departmanında vazife alabilir. Bu alanda çalışan kişiler kurumun mal varlığını koruma altına almak için lüzumlu olan poliçe ve prim işlemlerinin yürütülmesini sağlar. İşçilerin yada çalışanların maaş, sıhhat ve öteki sigorta işlemlerinin takip edeni ve kontrolü için lüzumlu işlemleri yerine getirir. Kurumlarda meydana gelmesi olası olan kaza, yangın ve zelzele sigortaları mevzusunda şirketlerin bütçelerine uygun sigorta firmaları ile antak kalma sağlanarak şahıs ve kurumların koruma altına alınması sağlanır.

Sigortacılık kısmı mezunları, şirket yada kurum bünyeleri haricinde bireysel olarak da sigortacılık yapabilir. Kendi iş yerini kurabilen kişiler trafik sigortası, zelzele sigortası, konut sigortası ve öteki bireysel sıhhat sigortası işlemlerini yerine getirir. Poliçe ve prim işlemlerinin takibinin yanı sıra kredi danışmanlığı ve ziraat kooperatifliği benzer biçimde mevzularda da çalışabilir. Bazı sigorta kuruluşları bireysel emeklilik mevzusunda da bir sistem oluşturmaktadır. Sigortacılık kısmı mezunları, bu alanda çalışabilir anlaşmalı oldukları sigorta şirketinin ürünlerini pazarlayabilir.

Bölüm mezunları sigorta şirketlerinde hasar ve tespit mevzularında da vazife alabilir. Zelzele, yangın, trafik kazası, hırsızlık, emeklilik benzer biçimde mevzularda işlem görebilen sigorta şirketlerinde ‘exper’ ünvanı ile vazife almaları mümkündür. Bununla beraber hipotek altına alınan, icra işlemi uygulanan dosyalarda maliyet tespiti yapmak için lüzumlu yazışmaların ve yönetimsel işlemin yapılmasını da bölüm mezunları sağlar.

Süreli olarak belirlenen sigorta işlemlerinde poliçelerin yenilenmesi, zeyilnamelerin düzenlenmesi, müşterilere poliçe danışmanlığı yapmak yada poliçe prim ödemelerindeki değişimler halinde bilgilendirme yapmak bölüm mezunlarının sorumlulukları arasındadır.

Bölüm mezunlarının devlet kurumlarında emek harcaması da mümkündür. Toplumsal Sigortalar Kurumu başta olmak suretiyle Emekli Sandığı yada Bağ-Kur benzer biçimde kurumlarda emeklilik ve sigorta primi işlemlerinin yapılmasını elde eden ilgili birimlerde vazife alabilir. İşçi yada işverenlerin sigorta mevzusunda kanuna uygun hareket etmediğinin denetlenmesi için de sigortacılık mezunlarına gereksinim duyulur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE