Ana Sayfa / Güvenlik / Siber saldırılara karşı etkin reaksiyon konuşulacak
guvenlik superonline eu
guvenlik superonline eu

Siber saldırılara karşı etkin reaksiyon konuşulacak

Siber güvenlik alanında oldukca sayıda yerli ve yabancı profesyonelin devletimizde bir araya gelmiş olduğu LOCARD Global Cyber Security Summit 2018, 27 Eylül 2018 tarihinde Informasyon Teknolojileri Kurumu’nun ev sahipliğinde, Ankara’da gerçekleştirilecek.

Günümüzün her anında yaşanmış olan siber-konvansiyonel harp durumu ve kaotik hale gelen tehditlere karşı, LOCARD Global Cyber Security Summit 2018’de bu yıl, siber bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yeni formüller değerlendirilecek ve kronikleşmiş problemlerin iyi mi çözüleceğine dair yanıtlar aranacak. Zirvede, Türkiye’nin yakın gelecekte karşılaşabileceği siber güvenlik riskleri masaya yatırılarak, mevzunun uzmanları tarafınca önleyici tedbirler ve etkin karşı hamleler hakkında çözüm yolları ortaya konulacak.

Güvenlik politikalarımızı devamlı güncel tutmak zorundayız

Mevzu ile ilgili data veren LOCARD Global Siber Güvenlik Zirvesi Kurucu Ortağı Nurhan Demirel, yapmış olduğu açıklamada siber güvenlik ve siber savaşların artık ülkelerin bir numaralı gündem maddeleri haline geldiğini ve bununla ilgili kurumsal çalışmalarını hızlandıran ülkelerin siber ordularını kurarak, siber uzayda hücum odaklı emekleri hızlandırdıklarını söylemiş oldu. Ülkemize yönelik fizyolojik ve siber tehditlere karşı güvenlik politikalarımızın istikrarlı bir halde güncellenmesi icap ettiğini belirten Demirel, siber çeviklik ve etkin reaksiyon kabiliyetlerinin önemini altını çizdi.

Siber harp alanında saldırıya müdahale kabiliyeti oldukca mühim

Siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler ile yerli ve ulusal siber güvenlik çözümleri mevzusunun ülkemiz kamuoyunda yeni yeni gündeme getirildiğini hatırlatan Nurhan Demirel: “Tarih süresince, geleneksel konvansiyonel savaşlar, saldırganlar ve savunmacılar içinde yapılagelmiştir. Bu süreçte ise teknoloji çoğu zaman iki taraf arasındaki değişimleri dengeleyici bir vazife üstlenmiştir. Sadece günümüz siber harp dünyasında, değişik sebeplerden dolayı güç dengesi saldırganın lehinde benzer biçimde görünüyor. Kadim harp stratejilerinde olduğu benzer biçimde taarruzun ön planda olduğu bir siber ortam söz mevzusu. Eskiden saldırı edileceği vakit bunun için detaylı bir tahkimat gerekirdi lakin burada öyleki bir durum söz mevzusu değil ve bu alanın savaşçıları, eskilerden daha agresif bir halde saldırıya geçmiş durumda. Bundan dolayı, siber çevik kuvvetlerimiz ve yapımız, bu taarruzlara karşı oldukca kuvvetli olmalı” ifadelerini kullandı.

LOCARD 2018, siber yapının çevikliği ve mukavemete odaklanacak

Nurhan Demirel: “Şimdiye kadar alışageldiğimiz, geleneksel güvenlik modları, tehlikeleri dışarıda tutmaya odaklanıyor. Aslen tıp biliminin gelişimi ile nerede ise aynı durumdayız. Hastalıklara yönelik ortak ilaçlar kullanılırken şimdi artık her hastalığın kendine özgü bir tedavisi ve ilacı bulunuyor. Siber saldırıların da her geçen gün şekli değişiyor. Ordular, stratejilerini inanılmaz bir çeviklikle güncelliyor ve önlem şekilleri git gide zorlaşıyor. Bağışıklık sistemimiz, ne kadar değişik virüs deneyimlerse o denli savunması gelişir ve yenilmez olur. İşte tam burada odaklanılması ihtiyaç duyulan mevzu, her geçen gün değişime uğrayan hücum biçimlerine yönelik siber bağışıklık sistemimizi güncellemek ve yenilmez olmaktır. Bu yıl, devletimizde üçüncü kez düzenlenecek olan LOCARD, ihtimaller içinde tehditlere karşı kendimizi ve kurumlarımızı iyi mi savunmamız gerektiğine odaklanırken, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ihtimaller içinde çözümlerin yer alacağı imalathane çalışmalarına imza atılacak” dedi.

Türkiye, EMEA Bölgesi’nin siber güvenlik merkezi haline geldi

Türkiye’nin Siber Güvenlik mevzusuna en üst seviyeden ciddiyetle baktığını ifade eden Demirel: “Türkiye, EMEA Bölgesi’nin siber güvenlik merkezi haline geldi. Bu mevzuyla ilgili olarak devletimizin ve bilhassa de kamu kurumlarımızın bu mevzuda ilgisi ve desteği muhteşem seviyede diyebiliriz. Sadece hususi sektörün siber güvenlik alanındaki yaklaşımının genel itibariyle günü kurtarma adına meydana getirilen çalışmalardan oluştuğunu düşünüyoruz. Firmalar, siber güvenlik alanında lüzumlu önlemleri almakta ya gecikiyor ya da yatırım yapmakta çekiniyor. Sadece büyük bir siber tehdit karşısında bu sefer ceplerinden daha büyük paralar çıkıyor ve görüntü kaybı büyük boyutlarda oluyor” şeklinde konuştu.

LOCARD, Türkiye’nin siber güvenlik merkezi hedefine katkıda bulunmuş oldu

Demirel, LOCARD Global Cyber Security Summit’in Türkiye’nin ilk internasyonal siber güvenlik zirvesi olma özelliği ile de muadillerinden ayrıldığını vurgulayarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Her yıl, zirveyi partner bir ülke ile gerçekleştiriyoruz. O ülkenin güvenlik görevlileri, siber güvenlik alanında çalışan uzmanları ve saha profesyonelleri ülkemizi ziyaret ederek, kamu alanında çalışan data işlem yöneticileri ve data güvenliği alanında çalışan uzmanlarla görüş alışverişinde bulunuyorlar. Etkinliklerimize ve atölyelerimize, kamunun önde gelen yöneticileri ve hususi şirketlerin temsilcileri katılıyorlar. Zirve süresince birbirinden mühim mevzular ele alınacak. Bu tarz şeyleri ana başlıklar halinde; Siber Saldırılara Yönelik Etkin Reaksiyon Şekilleri, Siber Güvenlik mevzuları ile Sanayi 4.0 Arasındaki Bağlar, Robotik Sistemlerin Güvenlik Açıkları ve Yaşamımıza Yansıyan Tesirleri, Akıllı Evler ve Şehirler, Blockchain ve Kripto Para Birimleri, Siber Diktatörlük olarak sıralanabilir….”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!