Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Şeker Fasulye Nasıl Bir Bitkidir?

Şeker Fasulye Nasıl Bir Bitkidir?

Şeker Fasulye Nasıl Bir Bitkidir?

Şeker Fasulye Nasıl Bir Bitkidir?

Türkiye’de en fazlaca tüketilen fasulye türlerinden kabul edilen şeker fasulye, iri ve yuvarlak tanelere haiz, beyaz renkli fasulye türlerinden biridir. P. Vulgaris türünün, Sphearicus alt türüne aittir. Otsu ve tüylü gövdeye bir gövdeye haizdir. Meyve uzunluğu ortalama 10 santimetre, meyve verimi ise nebat başına averaj 20 civarındadır.

Şeker Fasulye Nasıl Bir Bitkidir?

Şeker fasulyesi tohumdan yetiştirilen, olgunlaşıp kurutulduktan sonrasında değerlendirilen bir bitkidir. Tohumların çimlenmesi için minimum 15 aşama ısı gerekir. 15 derecenin altında ve 35 derecenin üstünde çimlenme gerçekleşmez. Tohumlar ekildikten 2 hafta sonrasında toprak yüzeyinde ilk filizler görülür. Sıcaklıların düşük seyretmesi halinde bu süre 3 haftaya varabilir. Şeker fasulyesinin olgunlaşma döneminde sıcaklıkların 20 derecenin üstünde ve rutubet oranın nispeten düşük olması istenir. Aşırı rutubet fasulye standardını düşürmekle beraber, beden ve kök çürükleri ve çeşitli mantar hastalıklarının gelişmesine niçin olur. Tınlı, çinko kıymeti yüksek, 7 pH seviyesine haiz topraklarda yetiştirilir. Tuzlu topraklarda yetiştirilmesi tavsiye edilmez.

Ekim: Şeker fasulyesi için ekim zamanı Mart ve Nisan aylarıdır. 0 derecenin altındaki sıcaklıklardan zarar görmüş olduğu için ilkbahardaki geç donların bitimiyle beraber fasulye ekilebilir. Maksimum 30 santimetre derinlikte işlenen toprağa tohumlar, ocaklar halinde ekilir. Kumlu topraklarda tohumlar derine, ağır topraklarda ise yüzeye daha yakın ekilir. Çimlenme ve ilk çıkış süreci içinde 2 kez sulanmaya gereksinim duyar. Kök çürüğü oluşmaması için su miktarında aşırıya kaçılmaması gerekir.

Hasat: Şeker fasulyesi için hasat zamanı, iklim ve yetiştirme koşullarına nazaran 70 ila 140 gündür. Baklalar tamamen kuruyup sertleştiğinde hasat edilir. Taneler tamamen sertleşmeden yapılacak hasat, şeker fasulyelerinin büzüşmesine ve meyve kalitesinin düşmesine niçin olur. Hasadın geç yapılması durumunda, baklalar açılarak dökülür. Yeterince olgunlaşan tohumlar, elle toplandıktan sonrasında kuruması için bir iki bahçede bırakılır. Sonrasında dış kabuklarından ayrılarak, kullanıma hazır hale gelir.

Kullanım alanları: Şeker fasulye Türk mutfağında yaygın bir kullanım alanına haizdir. Başta zeytinyağlılar olmak suretiyle pilaki, etli fasulye, piyaz, salata, bakla püresi şeklinde birçok tarifte kullanılabilir. Kalori ve karbonhidrat kıymeti yüksek olduğundan enerji için iyi bir kaynaktır. İçerdiği lifler ile kan şekerini dengeler, uzun süre tok kalmaya destek sunar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!