Sardalya ne süre yenilir?

Sardalya balığının tadı en güzel hangi ayda ve mevsimde olur?

Hamsinin yakın akrabası sardalya sürüler halinde yaşar ve kıyılar süresince göç eder. Hamsi benzer biçimde Ticari kıymeti oldukça yüksek bir balıktır. 1988 senesinde 90.000 ton ile derhal hamsiden sonrasında yer alır.

Kurutularak, tuzlanarak hatta balık yağı ve balık unu elde etmekte kullanılır. Sardalya adı konserve işleminden dolayı konserve ile özdeşleşmiştir. Hatta ringa konservesine de aynı isim verilir.

Sardalya Akdeniz’de 15-20 santimetre dolaylarındadır. Okyanusta ise 30 santimetre’ye kadar büyürler. Hamsi Karadeniz için her neyse sardalya’da Portekiz, İspanya’nın Atlas Okyanusu kıyıları, Sicilya ve Malta için de aynı şeydir. Bu ülkelerde birçok yiyecek sardalya üstüne kurulmuştur.

Vatanımızda Şimal Ege’de bol miktarda yakalanan sardalyanın en leziz mevsimi Temmuz-Ekim aylarıdır. Bu sürede çeşitli ızgaraları, fırını ve kağıt kebabı, buğulaması ve pilakisi yapılabilir.

Kasım-Haziran içinde ise sadece pilaki ve buğulaması yapılabilirse de bundan önceki döneminki kadar leziz olmaz.

Sardalyanın küçüğüne papalina tabir edilir; ayıklamadan yemeği yapılır. Tirsi ise sardalya azmanıdır. Kıl tarzında oldukça kılçığı vardır ve sardalya kadar leziz değildir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE