Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Rüzgargülü Nasıl Bir Bitkidir?

Rüzgargülü Nasıl Bir Bitkidir?

Rüzgargülü Nasıl Bir Bitkidir?

Rüzgargülü Nasıl Bir Bitkidir?

Altmıştan fazla türü olan rüzgar gülü, heybetli ve alımlı çiçeklere haiz, dış mekanlarda yetiştirilen bir süs bitkisidir. Bazı türleri dış mekanlarda, bazı türleri ise kesme çiçek olarak kullanılır. Anemon olarak da bilinir.

Rüzgargülü Nasıl Bir Bitkidir?

Ilıman ve sıcak iklimlerde yetişen rüzgargülü Ege ve Akdeniz bölgeleri başta olmak suretiyle Türkiye’de organik olarak yetişen bir süs bitkisidir. Çoğu zaman bahçe ve balkonlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Mühim türleri içinde A. Blanda, A. Nemorosa. A hupehensis ve A. Narcisiflora yer alır. A. Blanda türü Türkiye’de organik olarak yetişir.

Özellikleri: Taç yaprağı bulunmayan rüzgargülü, 4 yada 5 tane çanak yapraktan meydana gelir. Yaprakları köke yakın kısımlarında çıkar. Oldukça kuvvetli bir kök yapısına haizdir. Rizom köklüdür. Türüne nazaran pembe, kırmızı, mor, beyaz ya da mavi renktedir.

Üretim: Rizom köklü bir nebat olan rüzgargülü tohum, soğan ya da yumru yöntemi ile çoğaltılır. Kökünden alınan parçalar eylül ayında dikilir. Bu zamanda toprağın ihtiyacına nazaran bir ya da 2 kez sulanması gerekebilir. Havaların oldukça soğuk gitmesi halinde, köklerin donmasını önlemek için üstü samanla örtülür ya da korunaklı bir yere alınır. Tohumla üretim için mart ayı uygundur.

Toprak: Rüzgargülü rutubet oranı yüksek organik bileşikleri varlıklı ve gübreli topraklardan hoşanır. Çiçeklerin istenilen güzellikte olması için toprak drenajının iyi olması gerekir.

Güneş: Rüzgargülünün bodur türleri daha erken çiçek açar. Bu türler bahçelerin gölge alanlarından hoşlanır. Direkt güneş ışığı almayan, ağaç altlarında ve duvar kenarlarında yetiştirmeye uygundur. Japon rüzgargülleri ise daha çok güneş ışığına gerekseme duyar. Kışın düşük sıcaklıklarda kompost uygulaması ile üzerlerinin örtülmesi gerekebilir. Yer değişimi için en uygun aylar ilkbahar aylarıdır. Gelişiminin sekteye uğramaması için ekildikten minimum 2 yıl sonrasında yer değişimi yapılmalıdır.

Sulama: Mevsim şartlarına nazaran rüzgargülünün su ihtiyacı değişmiş olur. Özelikle kuru havalarda, toprağın tamamen rutubet kaybetmesine izin vermeden bolca oranda ve tertipli olarak sulanması gerekir.

Gübreleme: Tertipli gübreleme ve toprağı belirli aralıklarla havalandırma hem kök hem de beden gelişimini destek sunar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!