Ana Sayfa / Otomobil / Renault Clio artık Bursa’da üretilecek
otomobil superonline eu

Renault Clio artık Bursa’da üretilecek

Fransız otomotiv devi Renault oldukça satan modeli Clio’nun beşinci neslinin neredeyse tamamını Türkiye’de üretmeye karar verdi. Bu kararla Bursa, Clio’nun ana üretim merkezi olmaya devam ederken, Fransa’daki Flins fabrikasında üretim ise iki-üç yıl içinde sona erecek. Flins yerine Slovenya’daki Novo Mesta fabrikasında üretim yapılması planlanıyor.

Buna nazaran toplam Clio üretiminin yüzde 94’ü Türkiye ve Slovenya’da gerçekleşecek. Toplam Clio üretiminin yüzde 15’ini gerçekleştiren Fransa’daki Flins fabrikasındaki üretim ilk etapta yüzde 6 şeklinde düşük seviyeye inecek. Fransa pazarı için ortalama 90 bin tane Clio üreten Flins, yeni dönemde Türkiye ve Slovenya öğrenci yetişemezse devreye girecek. Beşinci nesil Clio’nun Bursa’daki Oyak Renault Fabrikası’nda üretimi için emekler sürüyor. Yeni Clio’nun seri üretimi ise yıl sonunda başlamış olacak. Renault’nun Fransa’daki Clio üretimini tamamen Türkiye’ye kaydırma sonucu 2012’deki şeklinde krize yol açmadı. Renault’nun yüzde 15’ine haiz Fransız hükümetinden herhangi bir ses çıkmadı. Sadece, bundan altı yıl ilkin Renault’nun Clio’yu Türkiye’de üretme sonucu Fransa’da büyük krize yol açmıştı. Devrin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin baskıları sonucu, Renault üretimin bir kısmını gene Flins fabrikasına vermeyi kabul etti. Buna karşın Clio IV üretiminin 3’te 2’si Bursa’ya kaydırıldı. Daha ilkin yalnız Clio üreten Flins’in boşalan kapasitesi ise elektrikli Zoe modeliyle kapatıldı. 2019’DA SATIŞA SUNULACAK Beşinci nesil Clio, eylülde düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. Yeni Clio’nun 2019 başlangıcında satışa sunulması umut ediliyor.

ClIo, 2017’de 325 bin 137 adetle Fransız markasının en oldukça satılan modeli oldu. Bununla birlikte Volkswagen Golf’ten sonrasında Avrupa’da en oldukça satan ikinci otomobil oldu. Clio, 1990’dan bu yana 15 milyon tane satıldı.

.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE