Portakal Ağacı Bakımı

Portakal Ağacı Bakımı

 

 

 

 

Dünyada olduğu şeklinde vatanımızda de turunçgillerden en oldukça portakal yetiştirilir. Çoğu zaman ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişen portakalın en meşhur olduğu yer ise Antalya’nın Finike ilçesidir. Ülkenin portakal ihtiyacı da Akdeniz Bölgesi’nden yapılmaktadır.

Portakal ağacı vejetatif üreme icra eden bir meyve ağacıdır. Vejetatif üreme şekillerinden kabul edilen aşı ile portakal ağaçlarının büyük bir kısmı çoğaltılır. Generatif kısaca tohumla üretim portakal üretiminde kullanılması tercih edilmez. Şu sebeple bu yöntemle bitkilerde yabancı döllenme olmaz ve meyve tutumu oldukça azca olur yada asla olmaz. Portakal ağacının çoğaltılmasında kullanılan yöntemler kalem aşısı ve kabuk aşısı olmak suretiyle iki kısımdan oluşur. Kabuk aşıları: T göz aşı , yama aşı ve boru aşı olarak üç şekilde yapılır. Kalem aşıları: Köprü, kemer, ingiliz, çoban, yarma, kakma olarak altı kısımdan oluşur. Bu aşıların tamamı portakal ağacı çoğaltılmasında kullanılabilirken, en yaygın olanları T göz aşısı ve yama aşıdır. Çiftçiler içinde en oldukça bu aşılar kullanılır. Bunun niçin aşının yapılması daha kolay olması ve tutma olasılığının öteki aşılara bakılırsa oldukça daha yüksek olmasıdır.

Portakal ağacı ekildikten sonrasında bakım işlemleri oldukça önemlidir. Bu işlemlerin günü gününe yapılması portakal ağacının gelişiminin sıhhatli olmasını sağlar. Portakal ağacının gübrelenmesi, çapalanması, budanması, sulaması bakım işlemlerini oluşturur. Portakal ağacında gübreleme, ekildikten derhal sonrasında yapılır. Çapalama işlemi ekildikten sonrasında ortalama bir ay şeklinde bir süreyi tamamlayınca azotlu gübreleme kullanılarak yapılır. Budanması portakal ağacı belli bir uzunluğa ulaştıktan sonra (averaj 1.5-2  metre) yapılır. Budanması ağacın meyve tutumunu, görüntüsünü ve meyve standardını arttırır. Budanma işlemi portakal ağacının meyve vermeye başlamasından sonrasında her yıl yapılması gereklidir. Budama işleme portakal ağacının soğuklanma zamanında yapılır. Sulama işlemleri de bitkinin durumuna bakılırsa yapraklarının canlılığına bakılarak yapılır. Bu işlemler muntazam bir halde günlük takip edilip yapıldıktan sonrasında. Ağacımızdan portakallarımızı toplamaya başlarız.

Portakal bizim için kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasındadır. Havalar soğumaya başladığı vakit pazara yada alışverişe gittiğimizde gözlerimiz portakal arar. Grip olduğumuzda da en oldukça yöneldiğimiz meyvelerden biridir. Portakaldan ihtiyacımız olan C vitaminini alabiliriz. Gerek fiyatının uygun olması gerek kullanım alanlarının fazlalığıyla hayatımızla bütünleştirmiş olduğumuz meyvelerden biridir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE