Ana Sayfa / Güvenlik / Pencere Kilidi Nasıl Takılır?

Pencere Kilidi Nasıl Takılır?

Pencere Kilidi Nasıl Takılır?

Pencere Kilidi Nasıl Takılır?

İzinsiz girişlerin engellenerek hırsızlık olaylarının yaşanmaması için evlerde çeşitli güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu önlemler içinde daha oldukca evlerin giriş kapılarının güçlendirilmesine ehemmiyet verilmesine karşın, çoğu zaman evlerin pencereleri ile ilgili olarak güvenlik önlemlerine yeterince ehemmiyet verilmemektedir. Evlerin zayıf noktaları olan pencerelerle ilgili alınabilecek kolay güvenlik önlemleri, istenmeyen durumlardan korunmak için mühim derecede etkili olurlar. Bilhassa PVC’den üretilmiş olan pencerelerin fena niyetli kişiler tarafınca kolaylıkla açılabilmesi, kullanımı oldukça yaygınlaşan bu pencerelerde güvenlik önlemlerinin alınmasını mecburi hale getirmektedir.

Pencere güvenliği ile ilgili alınabilecek en kolay tedbir pencerelere kilit takılmasıdır. Piyasada oldukca değişik çeşitlerde bulunan pencere kilitleri pencere kasası üstüne kolaylıkla takılırlar ve pencerelerin açılmasını engelleyerek evlerin daha güvenli olmasını sağlarlar.

Pencere Kilidi Nasıl Takılır?

  • En oldukca kullanılan pencere kilitleri mandallı tipte olanlardır. Bu şekildeki kilitlerin mandallı olan ana parçası pencere kasasının hareketsiz parçasına vidalarla sabitlenir. Sabitlenen parçadaki mandal açıldığında pencerenin içeriye doğru hareket etmesini engeller. Bu tip pencere kilitlerinde mandalında alarm düğmesi bulunan modellerde ise, pencere açılmaya çalışıldığında hem mandal tarafınca engellenir hem de bu esnada alarm çalışır ve çıkan ses hırsızın ortamdan kaçmasına sebep olur.
  • Öteki bir kilit tipi de çelik halatlı olanlardır. Bu tip kilitlerde çelik halatın bağlı olduğu parça pencere kasasına vidayla sabitlenir. Oluşturulan pencereye ise halatın öteki ucunun sabitleneceği kilit mekanizması takılır. Halat ucu bu mekanizmaya sabitlenir ve çıkartabilen anahtar kullanılmadan halat bu mekanizmadan sökülemez. Halatın çelik olması da pencerenin aralanarak halatın kesilmesini engeller.
  • Bir öteki pencere kilidi çeşidi de sürgülü olanlardır. Bu tip kilitlerde ise sürgülü sistemli ve anahtarla kilitlenen ana parça, pencerenin hareketli olan kısmının kasasına en üstten vidayla sabitlenir. Pencerenin durağan(durgun) kasasına ise açıldığında sürgünün içine gireceği yuva sabitlenir. Bu şekilde sürgü açık bir halde sistem kilitlenirse pencerenin açılması mümkün olmaz.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir