Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Patates Nasıl Ekilir?

Patates Nasıl Ekilir?

Patates Nasıl Ekilir?

Patates Nasıl Ekilir?

Değişik iklim koşullarına dayanıklı yapısıyla patates ülkemizin derhal her yerinde yetiştirilebiliyor. Öteki bitkilerden değişik olarak tohum yerine yumrularından üretilen patatesin ekimi oldukça kolaydır.

İklim ve toprak

Patates nemli ve sıcak ortamları seven bir bitkidir. Nemli ve gevşek toprakta kolayca filizlenerek üretimi yapılabilir. Ilıman iklim koşullarında maksimum 65-70 pH oranına gereksinim duyar.

Yumru

Patates dikiminde bitkinin yumrularından yararlanılır. Sadece her patates bu işlem için uygun değildir. Tohumluk bir yumrunun ideal ağırlığı ortalama 50 gr. civarındadır. En iyi sonucu almak için hastalık taşımayan, organik patatesleri kullanabilirsiniz. Herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmayan, hastalıksız organik ürünlerden daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

Dikim için daha büyük bir patates kullanacaksanız uygun büyüklükte kesmeniz gerekir. Hastalıklı yumrulardan, sıhhatli yumrulara herhangi bir hastalık geçmemesi için kesim işleminde dezenfekte edilmiş bir bıçak kullanmayı dikkatsizlik etmeyin.

Toprağın hazırlanması

Kış aylarının bitişiyle birlikte ağırlaşan toprağın havalandırılması ve uygun hale getirilmesi gerekir. Bununla beraber bundan önceki dönemde toprağa ekilen bitkinin türü de patatesten alınacak verimi büyük seviyede etkileyen faktörlerden biridir. Toprağın azalan mineral ve bileşenler bakımından gübre ile desteklenmesi, her yıl aynı yere patates dikilmemesi gerekir.

Patates dikilecek toprak nemli ve sıcak olmalıdır. Toprak sıcaklığının minimum 8 dereceye ulaşmış olduğu bahar ayları en uygun dikim aylarıdır. 15-20 santimetre derinliğinde oluşturulan toprağa yumrular yerleştirilir ve üstü örtülür. Averaj 25-30 santimetre mesafe verilerek dikim yapılır.

Patates toprak altında gelişen bir nebat olduğundan toprağın rutubet seviyesine karşı oldukça duyarlıdır. Kafi nemin olmadığı bölgelerde dikimin daha derine yapılması ve dikim meydana getirilen ocakların aralığının daha çok verilmesi gerekir.

Hasat

Dikimden ortalama 3-4 ay sonrasında patates hasat olgunluğuna erişir. Patatesin olgunlaştığının en büyük göstergesi toprağın üstünde kalan bitkinin yeşil kısımlarının kuruyarak kopmasıdır.

Olgunlaşan patatesi toplamak için dikkatlice kazılması gerekir. Patatesin kabuğuna zarar vermeden yapılacak bu işlem ile tüm kök sökülerek topraktan çıkarılabilir. Ya da kalan patateslerin gelişimini tamamlaması için bir tek iri olan patatesler de toplanabilir.

Topraktan çıkarılan patatesler minimum 1 gün süresince toprağın üstünde bekletilmeli, sonrasında gölgelik bir alanda kurutulmalıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!