Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Patates Nasıl Bir Bitkidir?

Patates Nasıl Bir Bitkidir?

Patates Nasıl Bir Bitkidir?

Patates Nasıl Bir Bitkidir?

Patlıcangiller ailesinin bir üyesi olan patates, yumruları tüketilen otsu bir bitkidir. Ana vatanı Cenup ABD olup, 16. yy’da İspanyol kaşifler tarafınca Avrupa’ya tanıtılmıştır. İklim istekleri bakımından seçici olmadığı için dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilir. Karbonhidrat, protein ve nişasta bakımından zengindir. Temel gıda maddelerinden biri olup, sanayide hammadde ve hayvan yemi olarak da değerlendirilir.

Patates iyi mi bir bitkidir?

Patatesin %20’si nişastadan oluşur. %2 oranında protein ihtiva eder. Bitkinin toprak üstündeki aksamı zehirli olmasına rağmen, yumruları toksik madde içermez. Sadece olgunlaşmış ve çimlenmiş patateslerde toksik madde miktarına bağlı olarak zehirlenmeler görülür.

Patatesler tüketim şekline ve gelişme sürelerine nazaran 2 grupta sınıflandırılır. Kullanım şekline nazaran yemeklik olarak değerlendirilen patatesler, kolayca dağılmayan bir yapıya haizdir. Protein oranı yüksektir. Renkleri açık sarı tonlardan koyu sarı tonlara kadar değişim gösterir. Sanayide kullanılan patateslerin ise nişasta miktarı daha fazladır. Bu patatesler nişasta ve ispirto üretiminde kullanılır. Pişirilirken kolayca dağıldıklarından yemeklik olarak tercih edilmezler. Renkleri beyaz ya da açık sarıdır. 65-150 gün içinde değişen hasat sürelerine haiz erkenci, orta erkenci ve geç çeşitleri vardır.

Oldukça senelik ılıman ve serin iklim bitkisi olan patates, yalnız belirli sıcaklıklarda yumru oluşturabilir. Bu yüzden deniz seviyesinden uzaklaşıldıkça yumru verme kabiliyeti artış gösterir. Patates toprak bakımından seçici değildir. Birçok toprak türünde yetiştirilebilir. Sadece ağır, killi ve kireçli topraklara karşı hassastır. Havadar kumlu ve tınlı, humus miktarı yüksek topraklarda iyi gelişir. Ağır topraklar hem hasat zorluğu hem de düzensiz yumru gelişimine niçin olduğundan patates yetiştirmek için uygun değildir.

Patates iyi mi tüketilir?

Patates çoğunlukla kızartma, püre ve cips yapımında kullanılır. Bunun haricinde sulu yemeklerde, iç harçlarda, salatalarda, çorbalarda ve bazı tatlılarda yer alır. Karbonhidratlar açısından varlıklı bir gıda maddesi olduğundan kısa sürede enerji ihtiyacını karşılar. Kilo kontrolünde kaçınılan sebzelerden biri olmasına rağmen bir porsiyon patates averaj 80 kaloridir. Haşlanarak yada buharda pişirilerek tüketildiğinde sıhhatli ve doyurucu bir besindir.

Patates doğru koşullarda saklanmadığında kolayca bozulabilir ya da filizlenebilir. Haiz olduğu toksik maddeler sebebiyle filizlenmiş ya da bozulmaya yüz tutmuş patateslerin tüketilmemesi gerekir. Patates zehirlenmesi ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!