Ana Sayfa / BILGI / Pratik bilgiler / Pas Lekesi Nasıl Çıkar?
pratik bilgiler superonline eu

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

 

 

 

Paslanma günlük hayatımızda her an karşımıza çıkabilecek bir sorundur. Giysilerimiz, mutfak eşyalarımız ya da halılarımızın üstünde ara sıra rastlayabiliriz. Pas lekesini gördüğümüz zamansa çıkamaz artık bu diye düşünebiliriz. Düşünülenin aksine pas lekesini çıkarmak mümkündür ve birçok yolu vardır.

Giysilerde pas lekesini çıkarmanın yolları

Oldukca sevdiğiniz pantolonunuz çamaşır makinesinden bir çıkardınız birkaç yerinde pas lekesi oluşmuş. Şimdi ne yapacaksınız?İlk ilkin kumaşınızın cinsini belirlemekle başlayın işinize. Eğer kumaşınız yün, ipek, keten, süet, deri, astarlı yada narin bir kumaş çeşidiyse en yakın kuru temizlemeye gitmeniz daha uygun olur.

• Pas lekesini çıkarmanın en iyi yolu onun oluşmasına sebep olan asidi kullanmaktır. Asidi kumaşa uyguladıktan sonrasında pas lekesi su da çözünür bir hale gelir ve pas lekesinden kolayca kurtulursunuz. Amonyak etkili bir çözüm olabilir.

• Limon ya da limon suyu pas lekelerinden kurtulmanız için görkemli birer yardımcıdır. Limon kullanacaksanız limonu ikiye bölün. Bolca sulu tarafına tuz dökün ve lekeyi bu limonla iyice ovalayın. İyice ovaladıktan sonrasında sıcak suyla sudan geçirin. Limon suyu kullanacaksanız eğer limon suyunu pas lekesi olan yere dökün.Kumaşınızı güneşe koyarak limon suyunun iyice emilmesini sağlayın. Limon suyu ve güneş lekeyi hafifletecektir. Sonrasında kumaşınızı soğuk suyla sudan geçirin.

• Paslı bölgenin üstüne krem tartar sürün. Kumaşınızı hazırladığınız sıcak suyun içine bastırın ve ortalama 5 dakika bekleyin. 5 dakika bekledikten sonrasında kumaşınızı devamlı yıkadığınız şekilde yıkayabilirisiniz.

Madeni eşyalarda pas lekesinin çıkarılmasının yolları

Eşyalarınızın oluştuğu madde fazlaca önemlidir.

• Eğer oluşan madde nikel ise eşyanızın üstüne çiçek yağı sürün ve 3 gün eşyanızın bu durumda beklemeye alın. 3 günün sonunda eşyanızı amonyaklı bir bez yardımıyla ovalayın. Eski parlaklığına geri döndüğünü görmüş olacaksınız.

• Öteki madeni eşyalarınız için ise soğanı ya da domates suyunu kullanabilirisiniz. Güzel bir ovalama sonucunda eski görünümü elde edersiniz. Ya da mürekkep silgisi kullanarak pas lekelerini silmek mümkündür. Eğer pas lekesini önlemek istiyorsanız ya da yeni oluşmuş ufak bir lekeyi çıkarmaksa amacınız pas sökücü spreyleri de kullanabilirisiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!