Ana Sayfa / Bilgisayar / Oyun hesaplarına yapılan saldırılar arttı

Oyun hesaplarına yapılan saldırılar arttı

bilgisayar superonline eu

Oyun hesaplarına yapılan saldırılar arttı

Oyun platformlarının ve programlarının sayısı arttıkça tüm bu hesaplar arasındaki güçlük da artmış durumda. Steam, Origin, Uplay, Oyun satın aldığımız sistemlerin yanı sıra yan fakat Playstation,

Xbox ve Nintendo hesaplarımız da bizim için epeyce manâlı. Kimi oyuncu bu hesapları için son aşama ihtiyatlı davranırken kimi ise fazla kolay parola ve koruma şekilleri ile bu durumu geçiştiriyor.

İşte Kaspersky şirketi da bu mevzuda bir araştırma raporu hazırlamış. Raporun bilgileri ise şu şekilde;

Steam, PlayStation Network ve Xbox Live benzer biçimde çevrimiçi platformların öncülük etmiş olduğu global oyuncu kitlesinin ortalama olarak 2,2 milyar ile 2,6 milyar şahıs içinde olduğu ve büyümeye devam etmiş olduğu belirtiliyor. Çevrimiçi işlemleri topallamak, parolalar ve banka kart detayları benzer biçimde verilere erişmek isteyen siber suçlular için bu sanayi fazla açık bir amaç haline geliyor. Xbox ve PlayStation platformlarına son dönemde yapılan saldırılar da bunu kanıtlıyor.

İnsanların yarısından fazlasının tertipli olarak çevrimiçi oyun oynaması, siber suçlulara fazla geniş potansiyel kasıt seçenekleri sunuyor. Oyunlar birçok insanoğlunun hayatında manâlı bir yer kaplar ideal geldi.

Kullanıcılar sıkıldıklarında yada yalnız olduklarında ve dostlarıyla sosyalleşmek istediklerinde oyun oynamaya başladı. bundan dolayı, başarıya ulaşmış saldırılar kurbanları derinden etkileyebiliyor. Oyun hesaplarını kaybeden kişiler, verilerinin çalınmasının yanı sıra durumdan duygusal olarak da etkilenebiliyorlar.

En sevdikleri oyuna erişim haklarını kaybetmelerinin (geçici ya da sürekli olarak) yanı sıra, profillerini oluşturmak için harcadıkları saatleri ve parayı da kaybedebiliyorlar.

Türkiye’de çevrim içi hesaplarına başarıya ulaşmış atak düzenlenen ya da atak teşebbüsüne uğrayan şahısların %15’i hedefin oyun hesapları bulunduğunu dile getiriyorlar. Bu oran erkeklerde %18’e çıkıyor.

Oyun hesaplarına yapılan saldırılar arttı

Bu hesapların, sahipleri için koskocoman tartı taşımış olduğu da açık. Evde yapılan bir aktivite olmaktan çıkan oyunlar bir çok insanoğlunun jurnal yaşamının bir parçası haline geldi. Türkiye’de kullananların adeta yarısı (%49) parlak zeka telefonlarında uyumlu olarak çevrimiçi oyun oynadığını belirtti.

Bu cihazlar başlıca güvenli olmasa da Türkiye’de kullananların ortalama üçte birinin (%32) oyun hesaplarına girmek için her insana açık Wi-Fi ağlarını kullandıkları ve %76’sının riskli olduğu malum her insana açık ağları kullanırken hiçbir ilave güvenlik önlemi almadıkları ortaya çıktı.

Türkiye’de kullananların yalnız %9’unun oyun hesaplarını en kuvvetli parola gerektiren birincil üç hesap içinde göstermesi de tehlikeyi artırıyor.

Günümüzde birçok çevrimiçi profil birbirleriyle benzer olduğundan, saldırıya uğrayanlar e-posta ve toplumsal medya hesapları benzer biçimde kendileri için tartı içeren bir çok hesaba erişimlerini de kaybedebilirler.

Eğlence için oyun oynayan kullanıcıları duygusal olarak etkileyebilecek bu saldırılar ustalaşmış oyuncular için ise fazla daha ciddi, kazanç yitirilmesine yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

Kaspersky Lab Alıcı Meslek Birimi Lideri Andrei Mochola, “İnternet üstünde bir kişisel bilgiler hazinesi bulunuyor. Siber suçluların önünde, dijital karaborsada satabilecekleri hususi verileri fethetmek

için daha ilkin asla olmadığı kadar fazla fırsat var. Hem bilgisiz keza de ustalaşmış çevrimiçi oyuncular hesaplarının ele geçirilmesinden ya da şifrelerini unutup hesaplarına erişememekten kaygı duyuyorlar.

Bu doğrusu kullananların her gün karşı karşıya kaldıkları bir ikilem. Bir çok insan daha tamamlanmamış tehlikesiz seçeneği seçim ederek ya tüm hesapları için aynı parolayı yada siber saldırganların kolayca tahmin

edebileceği kolay parolaları kullanıyor. Fakat kullanıcılar yalnız yerinde önlemleri alıp, enerjik ve eşi olmayan parolalar kullanarak kıymetli hesaplarının koruma altına alındığından ve tüm çabalarının nafile gitmeyeceğinden belirli olabilirler” dedi.

Oyuncuların çevrimiçi hesaplarını korumaya destek olmak için birçok Kaspersky Lab ürününde parola yöneticisi bulunuyor. Kaspersky Total Security‘de bulunan Kaspersky Password Manager benzer biçimde gizyazı

yöneticileri kullananların bilgilerini güvende tutmalarına yardım ediyor. Bu özellik, kullanıcının tüm parolalarını güvenli bir dijital kasada saklıyor ve bilgisayarlar, Mac’ler ve parlak zeka telefonlardan kolay erişim

sağlıyor. Otomatik gizyazı üretici zinde ve dirençli parolalar oluşturarak kullananların işini kolaylaştırıyor.

Kullananların ise tüm çevrimiçi hesaplarına erişmek için tek bir ana parolayı hatırlamaları kafi ideal geliyor. Bu da pat diye oldukça parolayı hatırlamaktan oldukça daha kolay. Kullandığınız parolaların ne değin

enerjik bulunduğunu gözden geçirmek için Gizyazı Denetleme sitemizi ziyaret edin.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE