Ana Sayfa / Otomobil / Otomotivde Üretimin Lideri Tofaş oldu!
otomobil superonline eu

Otomotivde Üretimin Lideri Tofaş oldu!

İki senedir üst üste Türkiye pazarının en oldukça satan otomobili olan Egea, ihracattaki performansı ile de Tofaş’a bir kez daha Türkiye otomotiv endüstri tarihinin üretim rekorunu kırdırdı. Tofaş, 2017 senesinde 384 bin vasıta üretimi gerçekleştirmiş oldu. Tofaş’ın 2017 yılı cirosu ise 2016’ya oranla yüzde 23 artış göstererek 17,5 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Dünyanın pek oldukça ülkesine ihraç etmiş olduğu 271 bin tane vasıta ile Tofaş, 3,25 milyar dolar ihracat geliri elde etti. Firmanın net kârı ise yüzde 32’lik artış ile 1 milyar 283 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. 

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “2016 yılı Tofaş geçmişine rekorlar yılı olarak geçmişti. 2017 senesinde da üretimde liderliğimizi devam ettirdik ve yeni yıla bir kez daha rekorla girdik. Faaliyetlerimiz neticesinde ortalama 1 milyar dolar dış tecim fazlası elde ettik. Tüm iş sonuçlarımızla, paydaşlarımıza ve ülke ekonomisine kıymet yaratmayı sürdürmekten kıvanç duyuyoruz. Başarımızın sürdürülebilirliği için Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynağımıza yatırımlarımıza 2018’de de devam edeceğiz” dedi. 2017’de, bundan önceki yıla oranla yüzde 23 artışla, 17,5 milyar Türk Lirası tutarında ciro elde eden Tofaş’ın 2017 yılı net kârı da yüzde 32’lik artış ile 1 milyar 283 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. Tofaş’ın 2017 yılı FAVÖK marjı bundan önceki yıla oranla 1,9 puan artarak yüzde 11,5 ve FAVÖK’ü de yüzde 46,5 oranındaki artış ile 2 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşti.

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu:

“Egea iç pazarda payımızı büyüttü.

Tofaş’ın temsil etmiş olduğu Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markaları ile iç pazarda ortalama 123 bin tane satış gerçekleştirdiklerini de hatırlatan Eroldu “Türkiye otomotiv pazarında 2017’de görülen yüzde 3’lük daralmaya karşın Tofaş çatısı altındaki markalarımızla satış hacmimizi yüzde 12,7 oranında artırma başarısı gösterdik. Pazar payımızın bu artışında Fiat Egea modellerinin dikkat çeken performansı mühim rol oynuyor. Pazara sunduğumuzdan bu yana büyük ilgi gören Egea model ailemiz bundan önceki senenin arkasından 2017’de de Türkiye’nin en oldukça tercih edilen otomobili olarak bizleri gururlandırdı. Yalnız Egea’nın otomobil pazarındaki oranı yüzde 6,6’ya ulaştıTürkiye otomotiv pazarının 950 bin – 1 milyon bandına oturduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz. Pazarın yeni yılda da benzer bir hacmi koruyacağını öngörüyor; Tofaş olarak performansımızı yükseltmeye devam etmeyi hedefliyoruz. Başarımızın sürdürülebilirliği için 2018 senesinde da Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynağımıza yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diye ekledi. 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE