Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Oto Ses Sistemleri

Oto Ses Sistemleri

Oto Ses Sistemleri

Oto Ses Sistemleri

Otomobil ve modifiye tutkunlarının neredeyse aracın performansı kadar itina gösterdiği ses sistemleri, oto teyp, amfi ve hoparlörlerden oluşur. Kapalı ve dar bir alanda optimum ses standardını yakalayabilmek, öteki ses sistemlerine nazaran daha zor olsa gerek. Bu yüzden kaliteli bir ses sistemi oluşturmak başlı başına uzmanlık isteyen bir iştir. Otomobilin tasarımı ve kabin özelliklerine nazaran ses performası değişim gösterdiğinden bir araçta oldukça iyi sonuçlar veren aksesuarlar, başka bir araçta düşük performans sergileyebilir.

Oto teyp

İyi bir ses sisteminin temeli seçeceğiniz oto teybin özelliklerine bağlıdır. Oto teybin performansı genel olarak tüm ses siteminin performansını belirler. Seçeceğiniz teyp;

  • Mp3, Mp4, Wav, Audio Cd benzer biçimde değişik ses formatlarını çalabilmeli
  • Amfi çıkışı bulunmalı. Çift amfi çıkışlı teypler ile daha geniş ses sitemi kurabilirsiniz.
  • Bass, tiz, denge, mid benzer biçimde çeşitli sesleri yönetebilmek için her hoparlöre ayrı ayrı erişebilmeli ve konfigürasyon yapabilmeli.
  • Kullanışlı ve tüm ses sistemini yönetebilecek bir menüye haiz olmalı.

Amfi

Amfiler yükseltici cihazlardır ve ses sistemlerinde çoğunlukla kullanılır. Araçların elektirik akımı genişletilmiş ses sistemleri için kafi değildir. Amfiler ise elektirik sinyallerini güçlendirerek hoparlöre gönderir. İyi bir ses sistemi için hoparlörlerle uyumlu kaliteli bir amfi seçilmelidir. Oto ses sistemlerinde çoğunlukla oldukça kanallı amfiler tercih edilir. Amfilerde kanal sayısı streo ve mono ses çıkışlarını ifade eder. 4+1 kanallı amfiler standart ses sistemlerinde kullanılan en yaygın amfilerdir.

Hoparlör

Hoparlör seçimini belirleyen en mühim iki unsur kullandığınız amfi ve dinleyeceğiniz müzik türüdür. Her müzik türü, her hoparlörde istenilen ses standardını sağlayamaz. Elektronik müzik dinleyicisi ile klasik müzik dinleyicilerinin hoparlör seçimleri birbirinden değişik olmalıdır.

Bass seslerden en iyi kaliteyi almak için subwoofer kullanmalısınız. Vasıta içindeki yan hoparlörler bass sesler için uygun değildir. Otomobilin en arkasına, çoğunlukla bagaj civarında kullanılan subwooferlar kuvvetli bass sesler için neredeyse zorunludur.

Mid ve tiz sesler için de ayrı hoparlörler kullanılmalıdır. Mid takımları standart mid hoparlörlerden değişik olarak çalışmak için amfiye gerekseme duyar. Component, tweeter ve crosoverdan oluşan mid takımları yüksek seste müzik dinlemek için idealdir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE