Ana Sayfa / İnceleme / Önceliğimiz Türkiye’nin kendi sanayi devrimini gerçekleştirmesi
inceleme superonline eu

Önceliğimiz Türkiye’nin kendi sanayi devrimini gerçekleştirmesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu kongrenin İstanbul’un ev sahipliğinde yapılıyor olmasının ayrı bir mutluluk bulunduğunu söylemiş oldu.34. IASP Dünya Bilim Ve Teknoloji Parkları Kongresi’nde konuşan

İstanbul’un 130 ülkeden daha büyük ekonomisiyle tüm dünya için küresel bir kimliğe haiz olduğuna işaret eden Özlü, Türkiye’nin dış tecim hacminin yüzde 56’sının, ulusal gelirin ise yüzde 27’sinin İstanbul kaynaklı bulunduğunu bildirdi.

Özlü, şöyleki konuştu:

“İstanbul bununla birlikte büyük ölçekli projelerle ve yatırımlarla, dünyanın çekim merkezi olma yolundadır. Küresel bir kent olan İstanbul, değişen teknolojinin de merkez üslerinden biri olma yolundadır. İstanbul, ‘bilim merkezi ve teknoloji üssü Türkiye’ hedefimizin en mühim halkasıdır. ​İstanbul, bilhassa teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda, dünyanın çekicilik merkezlerinden biri olma yolundadır. Bu mühim kongrenin İstanbu’da yapılıyor olması, şehrimizin potansiyelinin keşfedilmesi bakımından da oldukca anlamlıdır.

Türkiye, bilimin, değişen teknolojinin ve sanayinin, kalkınmanın en mühim ve vazgeçilemez üç ayağı olduğu gerçeğiyle hareket etmektedir. Biz, hükümet ve bakanlık olarak tüm projelerimizin merkezinde bu üç ana unsuru görüyoruz. Bilim, teknoloji ve sanayi, eğer olmazsa olmazımızdır. Türkiye’yi teknoloji üssü meydana getirecek, bilim merkezi konumuna getirecek her türlü yatırıma ve faaliyete destek oluyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Bu yöndeki tüm iş birliği ve ortaklıklara da hazır olduğumuzun bilinmesini isterim. Bizim birinci önceliğimiz, yönümüz ve pusulamız, Türkiye’nin kendi sanayi devrimini gerçekleştirmesidir.”

Türkiye’nin kendi sanayi devrimine giden yolda Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’ni oldukca oldukca mühim bulduklarını ifade eden Özlü, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin kendi hükümetleri döneminde büyük ehemmiyet kazandığını söylemiş oldu. 2002 senesinde Türkiye’de yalnız 5 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunduğunu hatırlatan Özlü, bugün 54’ü etkin, 12’si de yapım aşamasında olmak suretiyle toplam 66 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunmuş olduğu bilgisini paylaştı.

Tüm bu desteklerle girişimcilerin önünü açmayı hedeflediklerini kaydeden Özlü, araştırmacılara ve akademisyenlere destek vermeyi amaçladıklarını açıkladı. Özlü, bilimle üniversiteyi aynı hedefe yönlendirdiklerini, fakat bunu yaparken bir koşul ortaya koyduklarını söylemiş oldu. Bu şartın “ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek” bulunduğunu bildiren Özlü, şunlara dikkati çekti:

“İleri teknolojiye haiz ürünler üretmek isteyen hepimiz için kapılarımızı ve kaynaklarımızı sonuna kadar açıyoruz. Teknolojik data üreten, yenilik geliştiren, üründe kaliteyi yükselten, verimliliği artıran, üretim maliyetlerini düşüren, teknolojiyi ticarileştiren tüm fikirleri ve girişimleri desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye, son 15 yılda öteki alanlarda olduğu benzer biçimde bilim ve teknolojide de mühim mesafeler kaydetti. Ektiğimiz tohumlar yeşermeye, meyve vermeye başladı. Türkiye, son 15 yılda averaj yüzde 5,7 büyüdü. Bu gelişme, bundan sonrasında da istikrarlı bir halde devam edecek. Bu büyümede Türk sanayisinin katkısı her geçen gün artıyor. Büyük ve kuvvetli Türkiye hedefine doğru ilerlerken, iyi yetişmiş insan kaynağımıza sonuna kadar güveniyoruz.

Öteki taraftan belirtmek isterim ki beyin göçünü engellemeye kararlıyız. İyi yetişmiş, vatanına ve milletine bağlı, yüreği ülkesi için çarpan insan kaynağımızın göç etmesine gönlümüz razı değil. Ek olarak, Ar-Ge merkezleri açarak, teknoparklar inşa ederek, bilişim vadileri kurarak, girişimcilerin önündeki engelleri kaldırarak, bilimsel fikirleri teşvik ederek, bilimle sanayiyi buluşturarak beyin göçünü tersine çevireceğiz. Ek olarak, Türk vatandaşı olsun ya da olmasın yurt haricinde yaşayan iyi beyinler için Türkiye’de ekosistem oluşturmayı ve bu iyi beyinlerin Türkiye’ye transferi mevzusunda mühim adımlar atacağız. Ekosistemimizi Ar-Ge ve inovasyonla destekleyeceğiz. Kuracağımız ekosistem ortamında, iyi yetişmiş bilim adamları kendilerine yer bulacaklar.”

Kaynak: AA

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir