Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

 

 

 

Türk ordusunda oldukca eski bir kavram olmayan uzman erbaşlık için ilk olarak askerlik mesleğini sevmek ve mesleğinin sıkıntılı koşullarına karşı dayanıklı bir yapıda olmak gerekiyor. Ek olarak sportif bir yapıda olmak, strese ve gerilime dayanıklı olmak da uzman erbaş olmak isteyenlerde olması ihtiyaç duyulan özelliklerin başlangıcında içeriyor.

Uzman Erbaş Olmanın Şartları

Türk ordusunda hangi rütbede ve sınıfta olursa olsun vazife yapmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Uzman erbaşlık için yaş sınırı 26’dır. Müracaat zamanı itibariyle 26 yaşından gün almamış olmanız gerekir.

Askerlik hizmetini yapıyorsanız ve 6. ayındaysanız ya da terhis olmuşsanız bu müracaatı terhisinizden en geç üç yıl içinde yapmalısınız. İlk, orta, lise, yüksek okul yada fakülte mezunu olmanız bir şey değiştirmez. Oldukca mühim şartlardan biri de daha ilkin ordumuz bünyesinde herhangi bir halde subay, astsubay, uzman jandarma yada erbaş olarak çalışmamış yada askeri okulda öğrenciyken okuldan herhangi bir sebeple ilişiğinizin kesilmemiş olması gerekir.

Adli sicil kaydından çıkarılmış, para cezasına çevrilmiş, affa uğramış yada süre aşımına uğramış dahi olsa; taksirli suçlar hariç olmak suretiyle herhangi bir fiilden yargı giymemiş, soruşturma geçiriyor yada yargılanıyor olmamanız da aranan şartlar arasındadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapısına aykırı bir ideolojiye haiz olmamak, yasa dışı siyasal, bölücü yada yıkıcı faaliyetlere katılmamış olmak önemlidir.

Eğer uzman erbaşlık için müracaatınız esnasında askerdeyseniz bunu için ek olarak bunlara ek olarak bağlı bulunulan birlik komutanlığınca düzenlenecek “Kalite Belgesi”nden minimum 100 üstünden 80 puan almış olmanız gerekir.

Tüm şartları taşıyıp TSK tarafınca meydana getirilen sınavlarda başarı göstermiş olduysanız TSK sıhhat kabiliyeti yönetmeliğine uygun olarak askeri hastaneden komando olacaksanız “Komando Uzman erbaş olur. Paraşütle atlar.” öteki sınıflar için ise “Sağlam, Uzman erbaş olur.” ibareli sıhhat raporunu almanız gerekir.

Uzman erbaş olabilmeniz için boyunuz minimum 164 santimetre en fazla 210 santimetre olmalıdır. Bu koşulları taşıyan hepimiz uzman erbaşlık sınavına müracaat edebilir.

Sınavda Neler Sorulur?

Imtihan üç aşamadan oluşur. Birinci aşama yazılı sınavdır. Bu sınavda Mustafa Kemal Atatürk İlkeleri ve İnkılap Zamanı, Millî Tarih, Millî Coğrafya, Matematik, Türkçe-Dil Bilgisi, Temel Vatandaşlık Bilgisi mevzularından minimum 50 sual sorulur. Bu sınavdan 100 üstünden 70 ve üstü alanlar başarı göstermiş sayılarak ön sıhhat muayenesine alınırlar.

Vücutlarında herhangi bir yanık, kesik yada ameliyat izi olmaması gerekir. Bununla beraber yönetmelikte yazan öteki sıhhat koşullarına da bakılır. Bu koşulları taşıyanlar öteki adı spor testi olan fiziki kabiliyet ve kabiliyet testine girerler. Mekik çekme, şınav yanında 1500 m koşu bölümlerinden oluşan spor testinden de başarı göstermiş olanlar sözlü mülakata alınırlar.

Burada adayın diksiyonuna, askerlik ile alakalı görüşlerine ve genel görünüşüne bakılır. Son olarak yazılının %70’i spor testinin %15’i ve mülakatın %15’i alınarak averaj puanı hesaplanır.

Averaj puanı 100 üstünden 70 ve üstü olanlar beş ay sürecek eğitime alınır ve beş ayın sonunda birliklerine atanırlar. Uzman erbaşlar minimum 2 yıl, en fazla 5 senelik sözleşmeli olarak vazife yapabilirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE