Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Nasıl Stilist Olunur?

Nasıl Stilist Olunur?

Nasıl Stilist Olunur?

Nasıl Stilist Olunur?

Günümüz giyim sektöründe üretilecek tekstil ürünleri ve modellerini tasarlayıp, bu modellerin emsalsiz çizgi, fotoğraf ve grafiklerini oluşturan kişiye stilist denir. Bir bakıma günümüz modasına yön veren ve ürünleri alıcılar için cazip hale getiren kişilerdir.

Stilist olabilmek için eğitimden öte hayal gücü, ikna edici ve yaratıcı özelliklere haiz olmak gerekir. Sadece bu mevzuda eğitim almak isteyenler için bazı kurslar da bulunmaktadır.

Halk eğitim merkezlerinde, belediyelerin açmış olduğu meslek edindirme kurslarında, tecim odaları ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa açmış olduğu endüstri kursları, hususi kurum ve kuruluşların açmış olduğu bazı kursların yanı sıra Anadolu Kız Meslek Liselerinin giyim, terzilik, fotoğraf ve moda bölümleri stilist olmak isteyenlerin başvuracağı  bölümlerdir.

Stilistlikle ilgili kurslarda desen, çizim, model geliştirme, gövde ölçüleri, insan anatomisi benzer biçimde derslere yer  verilmektedir. Kursiyere günümüzün moda çizgilerini taşıyan, kullanılan kumaşın ruhuna uygun tasarım yapabilme becerisi kazandırılmaktadır. Bunun yanısıra stilistler, tasarımların kullanışlılığını ve maliyetini de hesaba katmayı öğrenmektedir.

Kurs eğitimlerinden sonrasında stilist olarak işe süregelen biri asgari ücretin ortalama olarak 2 katı maaşla işe adım atar. Tecrübe arttıkça ve kariyerinde ilerledikçe bu ücret fazlaca daha yukarılara çıkabilir.

Stilist olabilmek için aşağıda verilen emsalsiz emekleri yapabilecek fikir ve donanım gereklidir.

Bir stilist:

  • Hazır giyimde, spor ve abiye her türlü ürünlerin tasarımını yapar.
  • Firmaların koleksiyonlarını hazırlar.
  • Günün modasına uygun olacak şekilde, değişik zevklere hitap eden, emsalsiz ve firmanın tarzına uygun ürünler tasarlar.
  • Ürüne uygun renk, kumaş ve desen seçimini yapar.
  • İstenilen kumaşa uygun model çizimi yapar.
  • Kişiye hususi meydana getirilen dikimlerde, müşterinin gövde ölçülerine uygun ve istekleri doğrultusunda ürün ortaya koyar.
  • Dünya ve ülkemiz modasına uygun emek harcamalar yapar.
  • İstenilen özelliklerde çanta, takı, ayakkabı, kemer vb  tasarımı yapar.
  • Ürünün yapısına uygun güpür, nakış, aplike, pile benzer biçimde süslemeler yapar.

Stilistlerin yüksek verimle çalışabilmeleri için, iş güvenliğinin ve iş sağlığı için lüzumlu düzenlemelerin yapılmış olması gerekir. Emekler için lüzumlu malzemelerin de işveren şirket tarafınca temin edilmiş olması gerekir. Lüzumlu malzemeler; sulu boya, guaş boya ve öteki uygun boyalar, çeşitli ebatlarda fırçalar, kumaş, tekstil malzemeleri, kağıt, kalem, deri, iğne, iplik, cetvel, mezura benzer biçimde ölçüm yapılabilecek malzemeler, bilgisayar çizim halletmeye uygun bir masa şeklinde sıralanabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE