Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / Nasıl Kolay İş Bulunur?

Nasıl Kolay İş Bulunur?

Nasıl Kolay İş Bulunur?

Nasıl Kolay İş Bulunur?

Çalışanlar için iş arama süreci pek de sempatik bir vakit dilimi değildir. Bu yüzden bu sürecin olabildiğince acele atlatılmasını isteriz. Peki iş arama sürecini kolayca atlamak için neler yapılmalı?

1- İş kriterlerinizi belirleyin. Tam zamanlı mı yarı zamanlı mı; hangi sektörden; yüksek maaşlı mı yoksa averaj maaşlı mı; tecrübeli olduğunuz bir alandan mı yoksa yepyeni bir alandan mı iş arıyorsanız? Bu tip soruları düşünün. Ne istediğinizi bilerek iş aramaya başlamanız hem süreci hızlandıracak hem de neticede bulacağınız iş sizi doyum eden bir iş olacaktır.

2- Beceri ve yeterliliklerinizi gözden geçirin ve size uygun işlere bakarken alternatifleri de değerlendirin. Örnek olarak yazı yazma mevzusunda iyi iseniz kesinlikle kitap yazarı olmak zorunda değilsiniz, reklam ajanlarında metin yazarı olabilir ya da basılı gösterim organlarında da başarıya ulaşmış olabilirsiniz.

3- Çağımızda en süratli yazışma ağının web bulunduğunu biliyoruz. Normal olarak internetten kariyer ve iş bulma sitelerinden lüzumlu araştırmayı yapacaksınız. Sadece iş aradığınızı kesinlikle çevrenize, arkadaşlarınıza ve hatta bağlantınızın olduğu eski hocalarınıza da iletin.

4- İş başvurularından istenen temel belge özgeçmiş bir öteki adı ile CV’dir. Özgeçmişinizi olabildiğince mütevazı ve bilgilendirici şekilde hazırlayın ve gülümseyen bir fotoğraf eklemeyi ihmal etmeyin.

5- İş arama süreciniz uzasa da eğer maddi olarak oldukça zor bir durumda kalmıyor iseniz paniğe kapılıp önünüze gelen her işe başvurmayın. Kabul edilseniz bile mutsuz olacağınız bir işte esasen uzun süre çalışamayacaksınızdır.

6- İş görüşmelerinde içten ve özgüven sahibi olun; özgüvenli ve samimi bir duruş kimi zaman muhteşem bir özgeçmişten bile daha mühim olabilir.

7-Görüşme yaptığınız kişilerden kesinlikle pozitif ya da negatif en kısa sürede geri dönüş isteyin ki karar verme süreciniz hızlansın.

8- İş arama sürecinizde toplumsal hayatınızı da devam ettirin ve kendinize de zaman ayırın. Bu vakit dilimini eve kapanarak geçirmeniz özgüveninizin zedelenmesine niçin olabilir. Ihmal etmeyin ki kesinlikle size uygun bir işiniz olacak ve onu bulana kadarki sürede de yaşam devam ediyor, tadını çıkarın.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE