Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Nar Nasıl Bir Ağaçtır?

Nar Nasıl Bir Ağaçtır?

Nar Nasıl Bir Ağaçtır?

Nar Nasıl Bir Ağaçtır?

Yüzlerce taneden oluşan, hafifçe ekşi ve tatlı bir tada haiz olan nar, ılıman iklimlerde yetiştirilen bir meyvedir. Ağacı çalı formunda ve oldukca yıllıktır. Türkiye’de nar oldukca uzun yıllardan bu yana yetiştirilir.

Nar Nasıl Bir Ağaçtır?

1 ila 5 metre uzunlukta, çalı ya da ağaç formundadır. Oldukça dallı bir taç tapısına haizdir. Meyve çapı 5 ila 14 santimetre aralığında ve içi tohumlarıyla doludur. Kabuğu türüne gore sarı, sarımsı yeşil ve kırmızı renktedir. İklim ve toprak ihtiyacı bakımından seçici değildir. 100 metre rakıma kadar Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetiştirilebilir. Yazların sıcak ve kurak, kışların yağışlı ve ılık geçmiş olduğu iklimlerde yetiştirilmeye uygundur. Senelik yağış ihtiyacı 500 mm olup, en oldukca yağışa ilkbaharda gereksinim duyar. Yaz yağmurları meyve standardını bozduğundan, olgunluk sürecinin yağışlara denk gelmemesi önemlidir. Meyve tutma döneminde kuru hava, meyve standardını artırır.

İklim: Ilıman iklim meyvesi olmakla beraber, – 10 aşama soğuklara katlanabilir. -15 derecede dallar, – 20 derecede ise gövdesi zarar görür. Tropikal iklimlerde yaz kış yeşil yapraklıdır. Sadece ılıman iklimlerde yapraklarını döker ve azca da olsa soğuklanmaya gereksinim duyar. Çiçeklenme periyodu ilkbahara denk geldiği için, bu zamanda oluşacak donlardan etkilenmez. Geç hasat edilen türleri ise sonbahardaki donlardan etkilenebilir. Nar ağacının çiçeklenme süresi 50 ila 70 gün, gelişme periyodu 180 ila 210 gün, meyve gelişim süresi ise 120 ila 160 gün arasındadır.

Toprak: Nar yetiştirmek için birçok toprak türü kullanılabilir. Çakıllı, kumlu, killi yada ağır neredeyse her türden toprakta nar yetiştirmek mümkündür. Ürün verimliliğinin artması için derin, geçirgen, hafifçe düzeyde alkali ve organik bileşenleri varlıklı topraklardır. Nemli ve kurak topraklarda yetiştirilebilir. Sadece topraktaki oldukca aşırı tuz oranına karşı duyarlıdır. Averaj ömrü 150 ila 200 yıl içinde değişmiş olur.

Sulama: Yağışların kafi seviyede olmadığı bölgelerde tertipli sulama gerektirir. Meyve çatlamasını önlemek için 15 günde bir sulama yapılması yeterlidir. Meyve olgunlaşmadan 2 hafta ilkin sulama kesilir.

Üretim: Nar ağacı çelik, daldırma ya da aşı yöntemi ile üretilebilir. En yaygın yöntem çelik yöntemi olup, tohum yöntemi ıslah çalışmalarında tercih edilir. Nar tohumları dinlenme döngüsüne gerek kalmadan kolay bir halde çimlenebilir. Sonbaharda, nar ağacı yaprağını döktükten sonrasında 25 santimetre uzunluğunda ve 1,5 santimetre çapında çelikler alınarak köklendirilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!