Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Nane Nasıl Ekilir?

Nane Nasıl Ekilir?

Nane Nasıl Ekilir?

Nane Nasıl Ekilir?

Yiyecek kültürümüzün olmazsa olmaz baharatlarından kabul edilen naneyi, yiyeceklerden şifalı karışımlara kadar birçok alanda kullanıyoruz. Bu hoş kokulu bitkiyi hazır almak yerine ufak bir saksı içinde ya da bahçenizin ufak bir bölümünde yetiştirebilir, hayatınıza doğallığın ve yeşilin değişik bir tonunu dahil edebilirsiniz. İster kurutun, ister ihtiyacınız kadarını kullanın. Bakımını yaptığınız sürece nane yapraklarını senenin büyük bir bölümünde taze olarak kullanabilirsiniz.

Toprak Özellikleri

Organik bileşenler bakımından varlıklı, su tutabilen yumuşak bir toprak nane yetiştirmek için uygundur. Nane ekmek için toprak ve torf karışımıyla hazırlayacağınız karışımı kullanabilirsiniz. Bunun yanında, organik yanmış gübreler de toprağın gereksinim duyan mineral ve bileşikleri sağlaması açısından önemlidir. Naturel, inek, tavuk, koyun yada güvercin dışkılarından elde edilmiş kurutulmuş naturel gübreleri kullanarak daha verimli üretim yapabilmek mümkün.

Ekim Zamanı

Nane ekimi için en uygun aylar, toprak sıcaklığının 10 dereceye ulaşmış olduğu bahar aylarıdır. Bölgelere gore değişmekle beraber mart ayının sonlarından nisan, mayıs ayları süresince nane ekimi yapılabilir. Gece soğuklarının ve donlarının azaldığı, gece- gündüz ısı farklarının azaldığı bu aylarda nane kolayca ve süratli bir halde gelişir. Nane, yarı gölgelik alanları sever. Tüm gün süresince güneş alan aşırı sıcak bölgelerde yetiştirilmesi zor olsa gerek.

Nane Nasıl Ekilir?

Nane ekimini tohumdan ya da fide yöntemiyle yapabilirsiniz. Gelişmiş, büyük nane köklerini toprağa gömerek çoğaltabileceğiniz şeklinde tohum kullanarak da üretim yapabilirsiniz.

Tohumdan başlayarak nane yetiştirmek istiyorsanız, nane tohumlarını temiz bir tülbentin içine koyup 1 gece süresince içi su dolu bir kabın içinde, sıcak bir ortamda beklemeye alın. Bu işlem nane tohumlarını sabaha kadar şişmesini ve daha süratli bir halde filizlenmesini sağlar.

Toprak, torf yada organik gübre karışımı ile hazırladığınız toprağa, bir gece evvel ıslattığınız tohumları fazlaca derin olmayacak şekilde aralıklarla yerleştirin. Üstüne 4-5 santimetre’lik bir toprak örtüsü sererek can suyunu verin. Ekimden derhal sonrasında meydana getirilen bu sulama işlemi, bitkinin filizlenme süresi için oldukça önemlidir.

Tohumun dikilmesinden sonrasında, ortalama bir aylık bir süre içinde nane gelişerek toprak üstünden filizlenmeye adım atar. 1,5 ay içinde ise dal boyu ortalama 30 santimetre ulaşır. Tertipli sulama ile bilhassa dış mekanda, kış aylarına kadar nane yapraklarını toplamaya devam edebilirsiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir