Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi

is para superonline eu

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Devlet bütçesi gelirlerinin ortalama olarak %82’sini vergiler oluşturur.Doğrusu vergi devletin işleyişi açısından olmazsa olmaz bir unsurdur.Bu vergilerden birisi de Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV)’dir.Peki nedir bu MTV? Kimler öder, iyi mi ödenir, ne süre ödenir?

İlk olarak, MTV kapsamına motorlu kara taşıtları, uçaklar ve helikopterler girer (2009 yılına kadar motorlu deniz taşıtları da bu kapsamdaydı). Trafik şubeye kayıtlı tüm kara taşıt araçları bu vergiyi ödemekle mükelleftirler. Sadece idareye ilişik araçlar, yabancı devlet araçları ve malul ve engellilerin üstlerine kayıtlı araçlar bu vergiden muaftırlar. Engellilik yada malulluk oranı %90 ve üstü olması gerekir.

MTV ne süre ödenir?

Ocak ve Temmuz ayları olmak suretiyle yılda 2 eşit taksit şeklinde ödenir.

MTV Nereye ödenir?

Aracın kayıtlı bulunmuş olduğu yer vergi dairesine, anlaşmalı bankalara yada web üstünden www.gib.gov.tr adresine ödeme yapılabilir.

En oldukca dört gözle beklenen sual; Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadardır? Bu probleminin cevabı değişkenlik göstermektedir. Kara taşıtları için ödenecek miktar aracın yaşına ve motor silindir hacmine gore hesaplanır. Bu hesaplama 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5. maddesinde düzenlenmiştir. Aracın silindir hacmi ile vergi oranı doğru orantılıdır. Sadece aracın yaşı ile vergi oranı ters orantılıdır.Doğrusu yaş arttıkça vergi azalır. Mesela 2014 senesinde, 

1300 cc’ye kadar silindir hacmi olan araçlar için,

  • 1-3 yaş arası olanlara senelik meblağ 537 TL iken,
  • 4-6 yaş arası vasıta için bu meblağ 375 TL,
  • 7-11 yaş arası 210 TL,
  • 12-15 yaş arası 159 TL,
  • 16 yaş üstü ise 58 TL’dir.

Öteki araçlar için miktarın ne kadar olduğu hususunda 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5. maddesinde düzenlenmiştir.

Son olarak belirtmek gerekir ki bu miktarlar kişilere özgü olarak değişmez. Örnek vermek gerekirse vasıta ilk 6 ayın içinde hangi ayda tescil edilirse edilsin senelik ücret bölünmeden öğrenim edilir. İkinci 6 ayın içerinsinde tescil edilen araçlar için ise yalnızca ikinci 6 ayın tutarı alınır. Bakanlık tarafınca meydana getirilen ücret değişimleri ise asla içinde bulunduğunuz yıla tesir etmez.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!