Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Libor Nedir?

Libor Nedir?

Libor Nedir?

Libor Nedir?

Londra banka piyasasında, bankaların birbirlerine teminatsız borç vermeleri karşılığında uyguladıkları faiz oranına Libor denir. Bu oran bir bankanın, finansal bir kurumdan ya da başka bir bankadan belirlenmiş vadelerle alabileceği faizi belirtir. Faiz oranlarına dayanan veriler ise referans olarak birçok piyasada kullanılır.

1980’li yıllarda oluşmaya süregelen Libor işlemlerinin merkez olarak İngiltere Londra’da olmasının sebebi, şehrin finansal gelişmelere ve ekonomiye bağlı olarak yükselişi gösterilebilir. Bununla beraber fazlaca sayıda mühim bankanın ve finans kuruluşunun merkezinin Londra olması, şehri öne çıkaran etmenlerden biridir.

Libor işlemleri değişken faiz oranlarına haizdir. Her gün faiz oranı tekrardan hesaplanır ve piyasaya duyurulur. Libor GBP, CAD, EUR, USD, AUD, YEN ve CHF para birimleri üstünden günlük ve gecelik

olarak çeşitli vadelere gore belirlenir. Haftalık, aylık ve senelik vade dönemlerine gore oluşturulan oranlar İngiliz Bankalar Birliği tarafınca duyuru edilir. Para birimlerine gore Libor oranlarını belirlemek için seçilen bankalar ve teklifleri değerlendirmeye alınır. Libor işlemleri, internasyonal piyasalarda etkinlik gösteren minimum 8 bankadan oluşan bir komite tarafınca yönetilir. Komiteyi oluşturan bankalar,

piyasadaki derecelendirme kuruluşlarından yüksek notları olan, kafi hacme ve deneyime haiz bankalardan oluşur. Açıklanan faiz oranları ise fixing için Libor sisteminde oldukça mühim veriler oluştur. Libor tespitinde en düşük oranların %25’i ve en yüksek oranların %25’i hesaplama haricinde bırakılır. Kalan %50lik kotasyonun ise averajı alınarak Libor faizi tespit edilir.

Libor sisteminin haricinde, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin 47 banka ile oluşturduğu Euribor sistemi de vardır. Her bir üye ülkenin minimum bir banka ile dahil olduğu sistemde 47 bankanın kotasyonlarına gore hesaplama yapılır. Piyasalarda gelişen bir referans olmakla beraber Libor kadar kuvvetli ve gerçekçi bir sistem değildir.

2002 tarihinden bu yana uygulanan TRlibor ise TL bazında referans faiz oranlarını belirleyen, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı işlemlerinde kullanıcılara duyuru edilen TL faiz oranıdır. 14 bankanın iştirakı ile oluşturulan oranlar Türkiye Bankalar Birliği tarafınca her gün 11.15’de yayınlanır ertesi gün 09:00’da silinir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE