Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Lastik Hava Basıncı

Lastik Hava Basıncı

Lastik Hava Basıncı

Lastik Hava Basıncı

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan ulaşım süreleri göz önünde bulundurulduğunda seyir halindeki her vasıta için güvenlik açısından ve ekonomik açıdan büyük ehemmiyet arz eden bir mevzu başlığı da vasıta lastik tazyik ayarı.

Doğru lastik hava tazyik değerlerini öğrenmek günümüzde eskiye oranla oldukça kolay bir hâl almış durumda, lastik üreten her şirket internasyonal standartlar dahilinde ürettiği her lastiğin üzerine belirli tazyik değerlerini yazma zorunluluğuna doğal olarak tutulmakta ek olarak vasıta üreten her şirket ise araçlarının kullanma klavuzları dahil kapı içlerinde yada aracın belirli yerlerinde vasıta için belirli yükleme ve mevsim değerlerine gore tazyik değerleri tablosunu bulunduruyor.

Şimdi ise doğru malum yanlışları birazcık açıklığa kavuşturalım. ‘Fazlaca şişir azca yaksın, azca şişir iyi yol tutsun’ benzer biçimde tabiri caizse kent efsanelerini bir oldukca kullanıcı duymuştur. Oysa bu biçim yanlış ve noksan bilgiler, yolcu ve vasıta güvenliğini yüksek oranda riske atan buna ek olarak lastiğin kullanım ömrünü kısaltan dolayısıyla ekonomik kayıplara neden olan bir oldukca negatif nedene yol açmakta. Vasıta lastiklerinin en uygun tazyik kıymeti öncelikli olarak lastik ebadı, aracın yükleme kapasitesi, sıcak hava ve uzun yol benzer biçimde şartlar göz önünde bulundurularak vasıta kullama klavuzlarında yada kapı içlerinde yazılı bulunan tazyik(psi) değerleri yardımıyla belirlenmelidir. Peşinden bir oldukca benzin istasyonunda bulunan lastik şişirme cihazları yardımıyla lastiğe üretici tarafınca belirtilen kıymeti ayarlanmalıdır.

Lastiğe hava aktarılırken mühim hususa dikkat etmek gerekiyor. Lastikler devamlı soğukken tazyik kıymeti ayarlanmalı ve şişirme işlemi yapılmalı zira sıcak lastikte hava genleşeceği için ideal kıymeti sağlamak imkansıza yakındır. Mevsimin değişmesi ile kış aylarında vasıta ve yolcu güvenliğini mühim oranda tehtit eden bir öteki yanlış ise ıslak zeminde yol tutuşunu arttırma amacıyla lastik basıncının düşürülmesidir, meydana getirilen bu hata vasıta yol tutuşunu arttırmadığı benzer biçimde fren mesafesini ve lastik ömrünü mühim seviyede düşürmektedir. Vasıta üreticilerinin ve lastik üreticilerinin tavsiyesine uyulmalı ve kış aylarında kış lastiği, yazları ise yaz lastiği kullanımına itina gösterilmelidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE