Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Kantaron Nasıl Bir Bitkidir?

Kantaron Nasıl Bir Bitkidir?

Kantaron Nasıl Bir Bitkidir?

Kantaron Nasıl Bir Bitkidir?

Sarı ve kırmızı olarak başlıca iki türe haiz olan kantaron dünyanın nerede ise her bölgesinde yetişen, oldukça yıllı otsu bir nebat türüdür. Temmuz ayının ortalarından eylül ayına kadar çiçek açar. Bitkiden elde edilmiş çiçekler hem geleneksel tedavi şekillerinde hem de ilaç sanayisinde kullanılır.

Kantaron iyi mi bir bitkidir?

Botanikteki adı H. Perforatum’dur ve kantarongiller ailesine aittir. Ortalama 40 civarında kantaron türü bulunur. Hem dünyada hem de Türkiye’de geniş alanlarda yetiştirilir. Kendiliğinden yetişen organik türlerin yanı sıra, daha oldukça ilaç sanayisinde kullanılan kültür türleri de vardır. En oldukça malum türleri kırmızı ve sarı kantarondur. Kırmızı kantaron sindirim ve mide şikayetlerini gidermek ve yaraların daha süratli iyileşmesini sağlamak için kullanılır. Sarı kantaron ise daha oldukça yatıştırıcı ve sinir sistemi üstündeki tesirleri sebebiyle tercih edilir. Bitkinin çiçekleri, çay, yağ, tentür, şurup ve losyon olarak değerlendirilir. Yüksek oranda uçucu yağ içerdiğinden, kantaron yağı birçok ilacın içinde yer alır.

Tek ya da iki senelik bir nebat olan kantaron averaj 30 santimetre boyundadır. Türüne bakılırsa kırmızı ve sarı renkli çiçeklere haizdir. Toprak istekleri bakımından oldukça seçici olmayıp, bahçe toprağında kolaylıkla yetiştirilebilir.

Yetiştirme: Kantaron yetiştiriciliği çoğu zaman fideden yapılır. Mart ve nisan ayları süresince uygun ortamda yetiştirilen fideler, mayıs ayında bahçelerdeki aslolan yerlerine ekilir. Bahçede yetiştirilebileceği şeklinde geniş saksılarda balkon ve teraslarda da yetişebilir. Işık seven bir nebat olduğundan en iyi gelişimi tam güneş alan yerlerde gösterir. Gölgede verimi düşüktür.

Hasat: Kantaron çiçekleri tam olarak açtıktan sonrasında kesilerek, bağ haline getirilir. Çiçeklerin olgunlaşıp olgunlaşmadığı, eki parmak içinde hafifçe ezilerek kolayca anlaşılabilir. Ezildiğinde su çıkıyorsa, çiçekler olgunlaşmış anlamına gelir. Toplanan kantaronlar havadar, serin ve direk olarak güneş ışığı almayan bir yerde kurumaya bırakılır. Kantarondaki yararlı bileşiklerin ve uçucu yağların azalmaması için güneşte kurutmadan kaçınılması gerekir. Güneşte kurutma yalnız nebat köklerine uygulanır.

Kantaron bitkisi kuru olarak değerlendirilebileceği şeklinde taze çiçekleri tentür vb. yapımında da kullanılabilir. Bilhassa saf sızma zeytinyağı içinde bekletilmiş kırmızı kantaron, yara ve yanıklarda etkilidir. Taze ya da kuru olması fark etmeksizin, bitkinin hasat edildikten sonrasında havayla temas etmesi yararlı özelliklerinin azalmasına niçin olur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!