Her insanın bir halde halka açık WiFi noktalarından web erişimi sağladığını yada sağlayacağını anlatmaya gerek yok. Bu aşamada artık fazlaca daha çok insanoğlunun, gezi etmenin yanı sıra birbirleriyle etkileşimde bulunmak ve alışveriş yapmak için web teknolojilerine bağımlı hale gelmesi mühim bir gerçektir. Hareket halindeyken, bilhassa başka bir ülkeye gezi ederken, halka açık alanlarda WiFi kullanımı büyük bir gereksinim haline gelmiştir. Sadece bilgisayar korsanlarının bu biçim kamusal ağları bilhassa daha sık bir halde takip etmiş olduğu düşünüldüğünde bu ağları kullanmanın çekince arz edebileceğini söyleyebiliriz. Siber güvenlik sektörünün 2021 yılına kadar 6 trilyon dolarlık bir sektör haline geleceği tahmin ediliyor, böylece kendimizi korumanın ne kadar mühim bulunduğunu anlayabiliyoruz. Kamusal WiFi’ler, kıymetli bilgiler elde etmenin en kolay yollarından biridir. Aşağıda, siber suçlulara bilgilerinizi kaptırmadan kamusal WiFi’leri güvenli bir halde kullanmak için 4 etkili yol belirtilmiştir.

Kamusal WiFi’yi güvenle kullanmanın bir yolu, bulunduğunuz WiFi ağının adını denetim etmektir. Kuruluşun sahibine ağın adını problem. Bir bilgisayar korsanı, “Genel Parasız WiFi” olarak adlandırılan bir hotspot kurabilir. Bu ağa bağlanıyorsunuz ve bilgisayar korsanı tüm verilerinizi ve girişlerinizi izliyor. Ağa giriş için gizyazı yoksa, bu mevzuda dikkatli olmayan fertleri tuzağa düşürmek fazlaca kolay bir hale gelebiliyor. Parola yada herhangi bir tür güvenlik prosedürü olmayan bir WiFi ağı güvenli olmayan bir ağ olarak bilinir. Güvenli olmayan ağlardan her ne pahasına olursa olsun uzak durun.

Güvenli bir ağda oturum açsanız bile, gerçek şu ki, kamuya açık WiFi çoğu zaman tehlikelidir. Bir bilgisayar korsanı, halka açık bir Wi-Fi ağına girebilirse, kullanacağı için fazlaca fazla tehlikeli sonuç data elde eder. Yüzlerce şahıs ağa tek bir günde erişebilir. Bu yüzden yalnız hareket halindeyken ihtiyacınız olan temel siteleri kullanın. Banka hesaplarına giriş yapmamaya yada kırılgan kişisel verilere erişmemeye çalışın. Mümkünse çevrimiçi alışveriş yapmayın.

Bluetooth evde kullanıldığında kullanışlı bir özellik olsa da, kamu ağlarında kullanıldığında siber güvenlik tehlikesi vardır. Bluetooth, cihazların birbiriyle bağlantı kurmasını sağlar. Bilgisayar korsanları çoğu zaman açık Bluetooth bağlantılarını arar. Bunu ön kapıyı açık bırakmak benzer biçimde düşünebilirsiniz. Evinizden yada ofisinizden çıktığınızda, Bluetooth’u kapalı tutmayı ihmal etmeyin. Ek olarak açık tutulan Blutooth’lar cihazınızın bataryasına da zarar verir.

Sanal Hususi Ağ (VPN) kullanmak, genel WiFi kullanıldığında güvende olmanın en iyi yoludur. Aslen, tam olarak güvenli olmak için kullanılabilecek en iyi yoldur. Cihazınıza extra bir müdafa katmanı ekler. Ortak WiFi’yi sınırsız olarak kullanmak için bir VPN kullanmayı düşünebilirsiniz. Kullandığınız genel WiFi ağı güvenli değilse bile, çevrimiçi etkileşimlerinizin tamamı VPN kullanılarak şifrelenmiş olduğundan ağa ulaşımın nispeten güvenli olduğu düşünülebilir. Gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelenir, böylece bilgisayar korsanları çevrimiçi yaptığınız herhangi bir şeyi “göremez”. Yukarıdaki adımları izlemeyi başaramasanız bile, VPN sizi tüm bu fena durumlardan koruyabilir. Piyasada bulunan en iyi VPN’lerden bazıları Nord VPN, Express VPN ve IP Vanish’dir.

MaxiCep Kurucusu | Bilgisayar mühendisi | Teknoloji ve otomobil meraklısı. Şu sıralar websitesi üstünde yazılım ve tasarım işleri ile şirket üstünde genel koordinasyonla uğraşıyor.

OnePlus firmasının büyük bir merakla beklenilen amiral gemisi modeli OnePlus 6, bugün London’da gerçekleştirilecek olan etkinlik kapsamında tanıtılacak.

Türk mühendisleri tarafınca geliştirilen yerli anlık mesajlaşma uygulaması PTT Messenger’ın son kontrol aşamalarında olduğu açıklandı.

Lenovo, akıllı telefonların çerçeve tanımını tekrardan meydana getirecek akıllı telefonu Lenovo Z5 için yeni bir tanıtım görseli yayınladı.

Honor, yeni amiral gemisi Honor 10’u Avrupa pazarında için Londra’da düzenlenen etkinlikte duyurdu. Honor 10 Oldukca Yakında Türkiye’de satışa sunulacak.

OnePlus, en yeni amiral gemisi akıllı telefonu OnePlus 6’yı resmi olarak duyurdu. OnePlus 6, OIS ve EIS destekli çift kamera ünitesi ve kuvvetli donanım özellikleri ile dikkat çekiyor.

iOS ve Android’li telefonlarınızda iftara kadar zaman geçirmek için mobil oyunlar sizi bekliyor. ”Ramazanda iyi mi vakit geçer?” sorusunun en güzeli cevabı, bu konumuzda yer ediniyor.

Google’ın Mart ayındaki duyuruda gelecek haftalarda Galaxy S9 ve S9+ için kullanılabilir olacak söylediği ARcore desteği,artık kullanılabilir durumda.

ABD Birleşik Devletleri’ndeki bir telefon servisinde ekranı kırıldığı sebebiyle gelen iPhone 6s modeli, biranda alev alev yandı.

Birbirinden değişik konseptlerde hazırlanmış olan çift kameralı akıllı telefonlar son aşama net ve gerçekçi fotoğraf çekmeyi kullanıcılarına vadediyor.

Samsung yapmış olduğu yeni bir izahat ile dağıtmaya başladığı Galaxy S7 Android 8.0 Oreo güncellemesini durdurduğunu söylemiş oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE