Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / İstiridye Mantarı Nasıl Bir Bitkidir?

İstiridye Mantarı Nasıl Bir Bitkidir?

İstiridye Mantarı Nasıl Bir Bitkidir?

İstiridye Mantarı Nasıl Bir Bitkidir?

İlk kez 1900’lü yılların başlangıcında Almanya’da beslenme amacıyla yetiştirilmeye başlamış olan istiridye mantarı, günümüzde ticari kıymeti son aşama yüksek olan bir mantar türüdür. Uç kısımlarında oluklar bulunan ve içe dönük bir yapıya haiz olan şapkasının istiridye kabuğuna benzemesinden dolayı bu isim verilmiştir. Ek olarak, kayın mantarı ve kavak mantarı adları ile de tanınır.

İstiridye mantarı, oldukca sayıda türe haiz bir mantar türüdür. Kimi türlerinin zehirli olduğu bilinir. Bu yüzden doğada özgür halde yetişenlerin toplanması uzmanlık gerektirir. Bilhassa kış aylarında yapraklarını döken ağaçların toprağa yakın gövdelerinde yaşarlar. Kendi üstünde katlanarak giden salkımlı bir yapısı vardır. Yaşamları için gerekseme duydukları gıdaları ağaçtan alarak hayatta bırakılırlar.

İstiridye mantarı, her mantar türü şeklinde nemli ve azca ışıklı alanları tercih eder. Çoğunlukla bolca yağış alan yerlerde kendiliğinden yetişir. İstiridye mantarı kış şartlarına dayanaklı bir mantar türüdür. Çoğunlukla güz aylarında ve kış başlarında yetişir. Bununla beraber ilkbahar aylarının ortalarına kadar da yetiştiği bilinir. Yaz aylarının sıcaklığı istiridye mantarının yetişmesi için gerekseme duyduğu nemi ortadan kaldırdığı için, bu aylarda istiridye mantarına pek rastlanmaz.

İstiridye mantarının şapkasının rengi ışığın yoğunluğuna gore değişim gösterir. Bu renk beyazdan siyaha kadar geniş bir yelpazede değişiklik izah edebilir. Sapı, şapkanın altında merkezi bir konumda değildir. Bu açıdan bakıldığında doğada nadir bulunan bir tür olduğu bilinir. Bunun temel sebebi ağaç gövdesinde yukarı yönlü uzama göstermesidir.

İstiridye mantarı, oldukça leziz bir mantar türüdür. Bilinirliliği son dönemlerde giderek artmıştır. Bu yüzden ticari kıymeti de artış gösterir. Kolaylıkla kültür olarak yetiştirilebilen bir mantar türüdür. Kapalı alanda uygun şartlar yaratıldığında Türkiye’nin her yerinde yetiştirilmesi mümkündür. Ticari değerinin giderek artması sonucunda istiridye mantarı yetiştiriciliğine de ehemmiyet verilmeye başlanmıştır. Türkiye’de hali hazırda istiridye mantarı yetiştiriciliği olsa da bu sayının her geçen gün artması beklenir. İstiridye mantarının yetiştirilmesi öteki birçok mantar türüne gore daha azca zahmetlidir. Sadece gene de günlük minimum bir kez ilgilenilmesi gerekir. Kapalı ortamda uygun şartlar sağlandığında her mevsim yetiştiriciliğini yapmak mümkündür.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!