Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / İşten Ayrılma Nedenleri
insan kaynaklari superonline eu
insan kaynaklari superonline eu

İşten Ayrılma Nedenleri

İşten Ayrılma Nedenleri

İşten Ayrılma Nedenleri

 

 

 

Kişilerin mevcut işlerinden çeşitli nedenlerle ayrılabilirler. Kişiye hususi sebepler olabileceği benzer biçimde, kişinin haricinde da gelişen sebepler olabilir.

Bu duruma kapsamlı olarak bakıldığında kişinin mevcut işinden ayrılma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Kişinin şirkette ilerleme şansının olamaması: Şahıs mevcut işini değerlendirdiğinde, izlenimlerine bağlı olarak işinin geleceği hakkında düşünceleri oluşur. Eğer şirkette yükselen bir kariyer hedefi olamayacağını anlarsa, bu onu işi bırakma aşamasına kadar götürebilir.

Kişinin işinde mutlu olamaması: Kişinin mevcut işini sevmemesi, işlerin yoğunluğu, aşırı stres, beklentilerin karşılanamaması, yaşanmış olan başarısızlık ve buna benzer bir fazlaca negatif niçin kişiyi  mutsuzluğa sürükleyebilir ve işi bırakması için bir niçin olabilir.

Kişinin yeni bir iş, değişik bir alan tecrübe etme isteği: Ruhsal olarak kendini motive edebilme amaçlı başka bir iş tecrübe etme isteği, kendini sınama yada başka bir nedenle şahıs mevcut işini bırakabilir ve yeni bir iş arayışına girebilir.

Kişiye sunulan daha prestijli kariyer: Daha yüksek maaş benzer biçimde cazip teklifler kişinin mevcut işini bırakmasında başka bir nedendir. Kişiler mevcut işlerini verilen imkânlar doğrultusunda değerlendirirler, eğer ki mevcut iş beklentileri doygunluk etmiyor ve kişinin mesleki gelişimine katkıda bulunmuyorsa işi bırakmak bir tercih olarak dünyaya gelecektir. Bu imkânlar teklif olarak gelmese bile kişideki daha yüksek maaş ve kariyer beklentileri mevcut işini bırakması için kafi olabilir.

İş arkadaşları yada yöneticiyle yaşanılan anlaşmazlıklar: Kişiyi işini seviyor olsa bile iş arkadaşları ya da yönetici ile anlaşamaması, yaşanmış olan sürtüşmeler, çalışanı zaman içinde ruhsal olarak etkileyecebilir ve fazlaca sevilmiş olduğu işini çekilmez bir hale getirip, motivasyonunu düşürerek bırakma noktasına kadar varabilir.

Mevcut işin tasfiyesi ya da kovulma: İş yerinin kapanması, batması şeklindeki durumlarda ise çalışan isteği haricinde işini bırakmak zorunda kalır. İş verenin kendince sebepleri ile çalışanının işine son vermesi doğrusu kovulma söz mevzusu ise gene çalışan kendi isteği haricinde işini bırakmak zorunda kalır.

İşten ayrılmanın bir fazlaca sebebi olabilir, aslolan bunu bir sonraki işte ifade etme şeklidir. İşi bırakma sebebi sağlam temellere dayanmalı, haklı gerçeklere haiz olmalı ki bir sonraki işte bu pozitif bir perspektif oluşturabilsin.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE