Bugüne dek 2 milyonun üstünde üretim adedine imza atan Wrangler efsanesinin yeni nesil versiyonu, ilk olarak Şimal ABD’da görücüye çıktı. Yeni Jeep Wrangler; üstün off-road kabiliyetleri, geleneksel Jeep tasarımı, açık hava özgürlüğü sunan karoser özellikleri, üstün asfalt ve off-road sürüş dinamikleri ve bir takım inovatif güvenlik ve gelişmiş teknolojik donanımla dünyanın en yetenekli ve tanınmış arazi aracı olma geleneğini sürdürüyor.

Geleneksel Jeep Wrangler tasarımı modernize edildi!

Sergilenen Yeni Jeep Wrangler serisi geleneksel Jeep tasarımına sadık modernize edilmiş bir dış görünümle dikkat çekiyor. Yeni dış tasarımıyla kuvvetli ve her türlü yol şartına meydan okuyan karakteristik duruşunu devam ettiren yeni Jeep Wrangler geniş cam alanları yardımıyla çevreye başat, rahat bir sürüş sunuyor.

Jeep tasarımcıları markanın imzası durumunda olan efsanevi yedi oluklu ön ızgarayı tekrardan tasarladı. Yeni ızgaranın farlarla kesişen tasarımı efsanevi Jeep CJ’e gönderme yapıyor. Yeni ön ızgaranın üst kısmındaki kavis aerodinamik verimliliği arttırıyor. Sahara ve Rubicon modellerinde sunulan LED ön farlar ve sis farları daha çekici bir görünümü bununla beraber getirirken sinyal lambaları çamurlukların uç noktasına entegre ediliyor. Alışılagelmiş olduğu kare formunu korumuş olan arka stop lambalarında da son zamanların gereklerine uygun olarak LED teknolojisi kullanılıyor.

Yeni Jeep Wrangler 2 ve 4 kapılı olmak suretiyle iki değişik beden tipiyle üretilecek. 2 kapılı beden tipi Sport, Sport S ve Rubicon donanım seviyeleriyle sunulurken, 4 kapılı beden tipi ise Sport, Sport S, Sahara ve Rubicon olmak suretiyle dört değişik donanım seviyesiyle sunuluyor. Onlarca değişik kapı, tavan ve ön cam kombinasyonları sonsuz kişiselleştirme sağlarken, 2019 senesinde ilave olarak bir de yeni, yarım kapı natifi sunulmaya başlanacak.

Premium özellikler ve yeni teknolojilerle zenginleşen geleneksel iç mekân tasarımı

Yeni Jeep Wrangler’ın iç mekânı geleneksel tasarım ve oldukca yönlü kullanım özelliklerini aynı potada eritiyor. Geleneksel yatay konumlu dik konsol mimarisi sportif ve çağıl tasarım detaylarıyla tamamlanıyor. Ergonomik tasarımlı orta konsola entegre edilen klima ve müzik sistemi, medya şarj ve bağlantı soketleri, sürücü ve ön yolcunun sürüş esnasında kolaylıkla ulaşabileceği kullanım ergonomisini sunuyor. Havalandırma ızgarasını çevreleyen krom aplikasyonlar kalite algısını yükseltirken çağıl ve sportif bir görünümü de bununla beraber getiriyor. Yeni Jeep Wrangler ile beraber su geçirmeyen marş düğmesi devreye alınıyor.

Kontrast renkli dikişlere haiz kumaş yada deri koltuklar ayarlanabilir bel desteğiyle daha çok konfor sunarken direksiyon ve koltuk ısıtması benzer biçimde donanımlar konforu destekliyor.

Gösterge paneli 3,5 yada 7 inçlik TFT LED informasyon ekranına ev sahipliği yaparken 7 inçlik ekranda gösterilecek olan bilgiler sürücü tarafınca kişiselleştirilebiliyor. Jeep Wrangler Sport’ta ise 5,0 inçlik dokunmatik ekran standart olarak sunuluyor. Orta konsol 7,0 inç yada natif olarak sunulan ve bugüne dek bir Wrangler’da sunulan en büyük ekran olan 8,4 inçlik dokunmatik ekrana ev sahipliği yapıyor. Dördüncü nesil Uconnect’e ilişkin ekran orta konsolun en üst noktasına entegre ediliyor. Süratli açılış, kırılgan dokunmatik ekran ve yüksek çözünürlüğünde olan görüntü benzer biçimde özelliklerle kullanıcı dostu bir ara yüz sunan Uconnect’in 7,0 inç yada 8,4 inçlik versiyonları Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle üstün akıllı telefon entegrasyonu sunuyor. İki tane USB portu yada 12 volt soketi haricinde değişik noktalara entegre edilen gizleme alanlarıyla yeni Jeep Wrangler çağıl son zamanların gereksinimlerini fazlasıyla yerine getiriyor ve kullanım kolaylığı sunuyor.

Yakıt verimliliği yüksek gelişmiş motorlar

Şimal ABD’daki Jeep Wrangler serisine yeni, gelişmiş, yakıt tasarruflu motorlar dahil olduğu görülürken, 3.0 litre EcoDiesel V6 ve yeni 2.0 litre hacimli sıralı dört silindirli turbo benzinli motorların da yeni otomatik sekiz vitesli şanzıman ile birleştirilmesi dikkat çekiyor.

Efsanevi Jeep kabiliyetleri daha da gelişti!

Sürüş özellikleri, yol tutuş dinamikleri ve ses karakteristiği daha da iyileştirilen yeni Jeep Wrangler ağırlığı azaltılan gövdesi ve yakıt tüketimi düşürülen motorları ile gelişmiş sürüş verimliliği sunuyor. Yeni beş kollu süspansiyon sistemiyle muhteşem asfalt sürüş özellikleri sunan yeni Jeep Wrangler daha geliştirilen teknik yapısı ve güncellenen arazi donanımıyla markanın “dilediğin yere git” felsefesine sadık bir yapı sunuyor.

Yakıt deposu, vites kutusu ve şanzıman yağ alt kapağı da dahil olmak suretiyle mühim yapı elemanlarını korumak suretiyle yeni Jeep Wrangler’da dört tane levha ve barlar devreye giriyor. Rubicon versiyonunda ise aracın gövdesini sert ve büyük kayalardan korumuş olan boru şeklinde çelik koruyucular devreye giriyor. Sınıfının en iyi kıymeti olan 44 derecelik yaklaşma açısı, 27,8 derecelik karın (breakover) açısı, 37 derecelik uzaklaşma açısı ve 28 santimetre’lik (10,9 inçlik) yerden yüksekliği ile yeni Jeep Wrangler en zor arazi koşuluyla bile baş edebilecek bir mimari ortaya koyuyor. Yeni Jeep Wrangler ek olarak 76 santimetre’ye (30 inç) kadar su geçiş derinliği ve 1.585 kilo’a (3.500-lb) kadar römork çekme kapasitesi sunuyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE