Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Mezunları Ne İş Yapar?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Mezunları Ne İş Yapar?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitede okunacak bölüm seçimi yapılırken dikkat edilen kriterlerden biri iş imkanıdır. İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri kısmı okuyanlar için mezuniyet belgesi sahibi olduktan sonrasında pek oldukca iş imkanı bulunur.
Bu bölüm MF- 4 puan türü ile talebe alımı yapar.

Türkiye’de çoğu zaman bir tek İstatistik kısmı olarak bilinir. İstatistik bölümlerinde de bilgisayar bilimleri ağırlıklı eğitimler verilir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri adı altında; öteki İstatistik bölümlerine bakılırsa bilgisayar ağırlıklı dersleri bulunur. Benzer mesleki niteliklerin öğretildiği iki bölümden de  mezun olanlar aynı iş imkanlarına kavuşur. Bu bölümlerin talebe kontenjanları 11 ile 72 içinde değişkenlik gösterir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi haricinde bu bölüme haiz olan bazı üniversiteler; Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ, Mimar Sinan Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’dir.

Bölümün isminden de anlaşılacağı benzer biçimde sayısal ağırlıklı bir eğitimi vardır. Bilgisayar dersleri dışındaki tüm dersler teoriktir. Bilgisayar derslerinde uygulama ve programlama ağırlıklı bir eğitim verilir.

Raporlama işine yönelik Excel benzer biçimde uygulamaların uzmanlığı kazandırılır. Analistlik mesleğini elektronik ortamda icra etmeye yönelik çalışmalara yer veren dersler işlenir.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri kısmı okuyanlar;

 • Sayılara dayalı yorum gücü yüksek,
 • ​Gerçekçi tahmin yapabilme kabiliyeti olan,
 • Elindeki verileri en doğru şekilde işleyip yorumlayabilen,
 • Bilgisayara dayalı işlerin yürütülmüş olduğu platformlarda uzman / uzman yardımcılığı sorumluluğunu alabilecek düzeye ulaşmış,
 • Analitik fikir kabiliyeti olan kişiler şeklinde niteliklere haiz olurlar.

Bu bölüm mezunlarının çalışabileceği alanlar nedir?

​Bu bölümden mezun olanların bir çok hususi bankalarda ve kamu bankalarında istihdam edilir. Raporlama, Krediler, Operasyon benzer biçimde birimlerde çalışırlar.

 • ​Türkiye İstatistik Kurumu’nda uzman ya da uzman yardımcısı görevini alırlar. Belediyelerde de aynı pozisyonlarda iş imkanı bulabilirler. Bu tür resmi kurumlarda iş olanağına haiz olmak için KPSS’ye girmek gerekir. Genel Kabiliyet – Genel Kültür ve İstatistik alanından sınava girilir, hesaplanan puanla ilgili kurumlara internetten ya da direkt olarak müracaat yapılır ve işyar statüsünde yerleştirilirler. Bazı kurumlar tüm bu işlemlere ek olarak kurum içi sınavıyla bir kez daha eleme aşaması oluşturur. Bu aşamada mesleki yeterlilik soruları yazılı / sözlü olarak yöneltilir. Son aşama olan mülakattan sonrasında ise yaklaşık 15 gün içinde yerleştirme neticeleri çoğunlukla web üstünden belli olur.
 • Hususi firmaların Mali İşler departmanlarında hesap uzmanı olarak da çalışabilirler.

yorumlayın

 1. Hi,

  I hope you are doing well.

  I want to contribute a guest post article to your website that may interest your readers.

  It would be of high quality and free of cost. You can choose the topic of the article from the topic ideas that I’ll send you in my next email once you approve this offer.

  Please note that I will need you to give me a backlink within the guest post article.

  Please let me know if I shall send over some amazing topic ideas?

  Regards,

  Lindsay Johnson

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE