Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / İşe Nasıl Adapte Olunur?

İşe Nasıl Adapte Olunur?

İşe Nasıl Adapte Olunur?

İşe Nasıl Adapte Olunur?

İşe yeni alınan birçok şahıs, yeni işinde bocalıyor ve bilhassa ilk aylarda adapte olmakta ciddi güçlükler çekiyor. Peki bunun sebebi ne? En mühim sebeplerin başlangıcında iş tanımının net olarak çalışana verilmemesi geliyor. Doğrusu eğer yeni bir işe başlıyorsanız ve kolay adapte olmak istiyorsanız ilk olarak görevlerinizi net olarak öğrenmeniz her şeyin daha sıhhatli yürümesini elde edecektir. Eğer iş görüşmesinde ya da işe başladığınız gün size görevleriniz madde madde sıralanmadıysa bunu siz isteyiniz ve hatta mümkünse not alınız. Böylece işe alışma ve bu görevli en verimli şekilde iyi mi yerine getirebileceğinizi planlamanız kolaylaşacaktır.

  • Elbet iş süresince yeni görevler alabilirsiniz ya da tanımlı görevleriniz dönüşebilir. Sadece başlangıçta vazife çerçevenizi bilmeniz işveren açısından da sizin açınızdan da daha verimli iş günleri olmasını elde edecektir.
  • İşe başlamadan ilkin iş yeri, çalışacağınız departman ve patronlarınız ile ilgili de kısa bir araştırma yapmanız yeni çevreye daha kolay adapte olmanızı destek olacaktır.
  • Çalışmaya başlayacağınız şirket ile ilgili araştırma yaparken sektörü ve rakipleri de gözden geçirirseniz iyi mi stratejiler içinde yer alacağınızı evvel kestirebilirsiniz. Böylece işinize adapte olmanız kolaylaşır.
  • İşte averaj 1-2 ay geçirdikten sonrasında performans değerlendirmeniz yapılacaktır. Sadece üstlerinizden size bu mevzuda bir dönüş olmuyor ise kesinlikle siz data alınız. Alacağınız cevaplar işinizi iyi mi daha iyi yapabileceğiniz mevzusunda yol gösterici olacaktır. Bilhassa tecrübe etme süresinde aklınıza takılan her şeyi mesele ve cevapları not alın. Bu notlar işinizin her döneminde destekleyiciniz olacaktır.
  • Bu hususların haricinde aslına bakarsak işe kolay adapte olabilme mevzusunda en mühim şey iş yerini yaşamınızın bir parçası haline getirebilmenizdir. Bunun için emek harcama masanızı kişiselleştirin ve size ilişkin objelerle zenginleştirin.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE