Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / İş Telefon Görüşmelerine Nasıl Cevap Verilir?

İş Telefon Görüşmelerine Nasıl Cevap Verilir?

İş Telefon Görüşmelerine Nasıl Cevap Verilir?

İş Telefon Görüşmelerine Nasıl Cevap Verilir?

Bir iş telefon üstünden halledileceği süre, müşterinin sizinle çalışıp isteyip istemeyeceği telefonu cevaplayan kişinin profesyonelliğine ve yaklaşımına bağlıdır. İşletmeler bu biçim telefonları cevaplayan çalışanlarını iyi düşünülmüş, tutarlı bir üslup takınmaları mevzusunda eğitmelidir.

Talimatlar:

  1. Daima nazik ve açık bir dil kullanmaya emek vererek argo kelimeler kullanmakatn kaçının. Telefondan konuştuğunuz kişinin söylediğiniz her kelimeyi anlayabilmesi gerekir. Argo ustalaşmış bir üslup değildir ve fena bir ilk izlenim bırakır.
  2. Müşteriyi “iyi sabahlar”, “iyi günler”, ya da “merhaba” benzer biçimde enerjik ve itimat veren bir halde selamlayın.
  3. Şirket adını belirtin. Müşterinin doğru yeri aradığından güvenilir olmasını elde edecektir.
  4. Adınızı kullanarak kendinizi tanıtın. Bir tek isminizi kullanmanız yeterlidir ve bilhassa de eğer çalıştığınız şirket kırılgan bir alanda hizmet veriyorsa daha güvenlidir.
  5. Müşteriye iyi mi destek olabileceğinizi mesele. Cevabı dikkatle kulak verin. Eğer müşterinin talebini siz karşılayabiliyorsanız bunu gecikmeden nazik bir halde yapın. Eğer telefonu şirtket içinde başka birine bağlamanız gerekiyorsa, müşteriye talebiyle öteki meslektaşınızın ilgilendiğini belirtin. İş dostunuz yerinde değil ise, müşteriye beklemek mi, ileti bırakmak mı yoksa sonrasında tekrardan aramak mı istediğini mesele.
  6. Arayan size bir ileti bırakmak isterse, doğru mesajı yazdığınızdan ve meslektaşınızın geri dönüş yapabilmesi için lüzumlu tüm ayrıntıları (telefon numarası, isim, arama sebebi)  aldığınızdan güvenilir olun.
  7. Daima nezaketinizi koruyun. Arayan çağrıyı sonlandırırken, aramış olduğu için ona teşekkür ederek iyi günler dileyin.

İpucu ve Ikazlar

  • İşinizin oldukca uzun bir adı var ise, daha kısa bir versiyonunu kullanın.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE