Ana Sayfa / Güvenlik / İlk şikayetler Facebook ve Google hakkında geldi
guvenlik superonline eu
guvenlik superonline eu

İlk şikayetler Facebook ve Google hakkında geldi

Avrupa Birliği vatanlarında Cuma günü yürürlüğe giren Veri Koruma Yasası kapsamında Facebook, Google ve öteki iki toplumsal medya platformu hakkında ilk şikayetler yapılmış oldu.

Avrupa çapında geçerli olan yeni Veri Koruma Yasası’nın bugün yürürlüğe girmesi ile beraber kişisel verilerin korunması mevzusunda çalışan bir grup aktivist avukat Google, Facebook, WhatsApp ve Instagram hakkında yönetmeliğe uymadıkları nedeni öne sürülerek şikayette bulunmuş oldu.

Yakınma, Viyana merkezli “Noyb” adlı bir dernek tarafınca yapılmış oldu. Grupta yer edinen Avusturyalı avukat Max Schrems “söz mevzusu platformların, sunmuş oldukları hizmeti kesme tehdidinde bulunarak kullananların kişisel verilerini zorla elde ettiklerini” beyan etti.

Şirketlerin kişisel verileri satabilmesi ya da reklam amacıyla kullanabilmesi için kullanıcılardan bu mevzuda özgürce verilmiş bir onay almaları icap ettiğini vurgulayan grup, “hizmetten men” tehdidi altında alınan onayların kabul edilmeyeceğinin altını çizdi.

“Noyb” grubu yapmış olduğu açıklamada şikayetler sonucunda Google’ın 3 milyar 700 milyon euroya, Instagram, Whatsapp ve Facebook’un her birinin de 1 milyar 3 milyon euroya kadar para cezasına çarptırılabileceğini kaydetti.

Veri Koruma Yasası

AB’de Cuma günü yürülüğe giren yasal düzenleme Avrupa çapında kişisel verilerin korunması mevzusunda bir standart getirmeyi hedefliyor. Yasa kapsamında yalnız sunulan hizmet için lüzumlu olan verilerin toplanmasına izin verilirken toplanılan verilere ilişkin de şeffaflık sağlanması gerekiyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine gore, Veri Koruma Yasası bilhassa firmalar, dernekler ve resmi kurumlarca toplanan kişisel verileri koruma altına alıyor. Buna gore söz mevzusu kurumlar artık hangi verileri, ne sebeple topladıkları hakkında kullanıcıları bilgilendirmek ve verilerin kullanımı mevzusunda onay almak zorunda. Aykırı davranışlar yüksek para cezaları ile karşı karşıya. AB vatandaşları bu mevzuya ilişkin şikayetlerini ulusal veri koruma kurumlarına yapabilecekler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!