Ana Sayfa / BILGI / Pratik bilgiler / İguana Nasıl Beslenir?

İguana Nasıl Beslenir?

İguana Nasıl Beslenir?

Soğukkanlı sürüngenlerden olan iguanalar, son dönemlerde evcil hayvan olarak daha sık beslenmeye başlandılar. Ancak iguanaların beslenmesi diğer evcil hayvanlar kadar kolay değildir. Bakımı biraz zahmetli ve pahalı olan iguanaların evcil hayvan olarak beslenmeden önce iyi karar verilmesi gerekir. Çünkü bakmaktan vazgeçildiğinde bu hayvanı sahiplenecek birisini bulmak oldukça zor olacaktır. Şimdi, iguanaların bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atalım.

Eğer bir iguana beslenmeye karar verildiyse öncelikle geniş bir kafese ihtiyaç duyulacaktır. İguanalar hızlı bir şekilde büyüdükleri için olabildiğince büyük kafes alınmalıdır. Yetişkinlikte 180-200 cm’ye kadar uzayabilen bu canlıların beslenmesi için alınacak kafesin boyunun iguananın boyundan fazla olması, eninin ise en az iguananın boyunun üçte ikisi olması ve kafesin yeterli yüksekliğe sahip olması gerekir. İguana kafesinin ya da barınağının zemininde karton, paspas, ambalaj kâğıdı, gazete kâğıdı, yapay çim ve yonca peleti gibi malzemeler kullanılabilir. Ancak zeminde kedi kumu, talaş, çakıl ve toprak gibi malzemeler kullanılmamalıdır. Ayrıca kafes içerisine iguanaların tırmanabileceği dallar, içine saklanabilecekleri kutu veya silindirik cisimler, zehirsiz ve ilaçlanmamış bitkiler ve yüzeyleri iguana vücuduna zarar vermeyecek şekilde kaplanmış tahtalar ve yassı kayalar da koyulabilir.

İguanalar otçul beslenirler ve genellikle koyu yeşil yapraklı bitkilerden hoşlanırlar. İguanaların beslenmesinde temel olarak karahindiba, lahana, tere, kaba yonca, balkabağı, sakız kabağı, yuka kökü ve bezelye gibi sebzelere ve hazır iguana yemlerine yer verilebilir. Ancak bu hayvanlara marul ve kıvırcık salata verilmemelidir. Bu hayvanlara ödül ve atıştırmalık olarak da çilek, ahududu, üzüm gibi meyveler ile bamya ve tam tahıllı ekmek parçaları da verilebilir. İguanaların beslenmesi ile ilgili diğer önemli bir nokta ise iguanaların sabah uyandıklarından en az 1 saat sonra, tamamen kendilerine geldikten sonra beslenmeleri gerektiğidir.

İguanaların barınaklarında her daim temiz ve taze su bulunmalıdır. Bunun haricinde bu hayvanların içine girebilecekleri daha geniş su kapları da konulabilir. Ancak iguanalar su içine idrar ve dışkı yapabilecekleri için kaplardaki suların sıklıkla değiştirilmesi ve bu kapların %10’luk çamaşır suyu-su karışımıyla belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

İguanaların bakımında beslenme ile birlikte ortam sıcaklığı, ışık ve nem de çok önemlidir. İguananın barındığı ortamın sıcaklığı gündüz ideal olarak 30-35 °C arasında olmalıdır. Bunun yanında sıcaklık gündüz 26 °C’nin, gece ise 23 °C’nin altına düşmemelidir. İguananın ısınması için lamba veya kafes altına yerleştirilen sistemler kullanılabilir. Bunun için lamba kullanılıyorsa iguananın yanmaması için etrafının tel kafesle çevrili olması gerekir. Alttan ısıtma gibi sistemler kullanılıyorsa da kafesin tamamı yerine bir bölümü ısıtılarak, hayvanın başka bir bölgeye giderek serinleyebilmesine olanak sağlanmalıdır. İguanaların bulundukları ortamdaki nem seviyesinin de yeterli olması gerekir. Bunun için buhar makineleri kullanılabilir.

İguanalar bol güneş ışığına ihtiyaç duyarlar ancak tüm gün güneş altında bırakılmamalıdırlar. Bu canlılar özellikle güneş ışığındaki U.V.A. ve U.V.B. ışınlarına ihtiyaç duyarlar. Eğer iguana güneş ışığını direkt olarak alabiliyorsa her iki ışık türünü de alabilir. Ancak güneş ışığının camın arkasından alındığı durumlarda iguanalar U.V.A. ışınlarını alabilirken U.V.B. ışınlarını alamazlar. İguanaların bu ışınları alabilmeleri, bu iş için özel üretilmiş floresan lambalar sayesinde sağlanabilir. İguanan kafesine yüksek bir yere asılan bu ampullerin 6 ayda bir değiştirilmesi gerekir. İguanalar ayrıca en az 10 saat boyunca karanlık bir ortamda uyumaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden kafeste kullanılan lambaların gerekli önlemler alınarak, iguanaların uyku saatlerinde kapatılması gerekir.

bilgi, ansiklopedi, bahce bitkiler, bakim tamirat, emlak, insan kaynaklari, is para, kariyer, pazarlama, pratik bilgiler, seyahat, yatirim, bilgisayar, bilim teknik, donanim, guvenlik, inceleme, internet, mobil, otomobil, oyun, yazilim, sohbet,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir